CRM and SCM applications in management information systems
Yönetim bilgi sistemlerinde müşteri ilişki yönetimi ve tedarik zinciri yönetimi
  1. Tez No: 768276
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZALHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASIM KAZANCIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi (CRM), insanların iletişim bilgilerini düzenlemelerini ve mevcut ve potansiyel kişilerle ilişkilerini geliştirmelerini sağlayan bir yazılım türüdür. Tedarik Zinciri Yönetim Sistemi (SCM), ürün ve hizmetlerin akışını kontrol etmeye yönelik bir yazılım türüdür ve rafine edilmemiş malzemeleri nihai ürünlere dönüştüren tüm işlemleri içerir. CRM ve SCM sistemlerinin birçok avantajı ve dezavantajı vardır. CRM ve SCM sistemlerinin sosyal medya üzerinde hem olumlu hem de olumsuz olarak dikkate değer etkileri vardır. Sosyal medya platformlarının bazı özellikleri hızla ilerlerken, diğerleri nispeten daha yavaş gelişmektedir. Sosyal medya platformlarındaki ilerleme geliştirilebilirse, kullanıcı sayısı önemli ölçüde artırılabilir. Sosyal medya, sorumsuz kullanıcılar tarafından paylaşılan büyük miktarda uygunsuz içerik nedeniyle 13 yaşın altındaki çocuklar için potansiyel olarak tehlikelidir. Bu tür içerikler, çocukların ve ergenlerin psikolojik gelişimleri üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Mevcut sosyal medya platformları, uygunsuz içeriğin oluşumunu en aza indirmek için hala yeterli tarama ve inceleme yöntemlerinden yoksundur. Bu araştırmamın temel amacı, sosyal medya platformlarının güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek ve iyileştirilmeleri için çeşitli çözümler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Customer Relationship Management (CRM) system is a type of software that lets people arrange their communication information and improve their relations with available and potential contacts. Supply Chain Management (SCM) system is a type of software for controlling the influx of the products and services and involves all operations that convert unrefined supplies into finalized goods. There are many types of CRM and SCM software. In addition, CRM and SCM systems have many advantages and disadvantages. CRM and SCM systems have a remarkable effect on social media, and can affect them either positively or negatively. Certain features of social media platforms have progressed rapidly, while others have lagged behind in comparison. If the progress in social media platforms can be improved, the number of their users can be significantly increased. Social media is potentially dangerous for children under the age of 13, due to the large amount of inappropriate content which are being shared by irresponsible users. Such content may have adverse effects on the psychological development of children and adolescents. Current social media platforms still lack adequate screening and reviewing methods to minimize the occurrence of inappropriate content. In this research, I will try to identify the strengths and weaknesses of social media platforms and propose various solutions for their improvement.