Türkiye'nin uyuşturucu ile mücadele alanındaki politikalarının Avrupa Birliği müktesebatına uyumlaştırılması
Harmonization of Turkey's policies in the fields of combating drugs with the European Union acquis
  1. Tez No: 768306
  2. Yazar: ASLI SIREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BURAK SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Madde kullanımı, bağımlılığı ve ticareti sorununun dünyada ve Türkiye'de insanlık tarihine eş değer bir geçmişe sahip olduğu söylenebilir. Madde kullanımı sorunlarının tarihi gelişimine baktığımızda her toplum ve her kesim buna karşı tavır sergilemiş ve yasal düzenlemelerle birtakım mücadele politikaları uygulamaya koymuştur. Bu politikaların oluşturulmasında her devletin kendine özgü siyasal, sosyal, ekonomik yapısı ve hukuk sistemi etkili olmuştur. Uyuşturucu ile mücadelede atılması gereken adımların ilk başında sorunun varlığını saptamak ve niteliğini tanımlamak gelmektedir. Madde bağımlılığı sorununun, giderek büyümesi ve alınan bütün tedbirlere rağmen daha komplike bir hale gelmesi mevcut yaklaşımların yetersiz kaldığını göstermektedir. Madde sorunlarıyla ilgili suç önleme, arz/talep azaltma, iyileştirme çalışmalarında yeni arayışlar ve yeni yaklaşımlar gündeme gelmektedir. Bu nedenle bağımlılıkla mücadelede izlenecek politika ve stratejilerin önemi artmaktadır. Türkiye uyuşturucuyla mücadele ederken uluslararası mevzuata uygun olarak hem hukuki mevzuatında hem de strateji ve eylem planlarında çeşitli düzenleme ve değişikliklere gitmektedir. Bu çalışmanın temel argümanı, Türkiye'nin AB uyum sürecinde uyuşturucuyla mücadele konusunda politika transferi yaptığı, etkili bir mücadele stratejisi için Türkiye'nin insan kaynağı ve teknolojik altyapı alanlarında yatırın ve ilerleme ihtiyacı bulunduğudur.
Özet (Çeviri)
It can be said that the problem of substance use, addiction and trafficking has a history equivalent to the history of humanity in the world and in our country. When we look at the historical development of substance use problems, every society and every segment has taken an attitude against it and has implemented some fighting policies with legal regulations. Each state's unique political, social, economic structure and legal system have been influential in the formation of these policies. The first of the steps to be taken in the fight against drugs is to determine the existence of the problem and to define its nature. The fact that the problem of substance addiction grows and becomes more complicated despite all the precautions taken shows that the current approaches are insufficient. New searches and new approaches come to the fore in crime prevention, supply/demand reduction and improvement studies related to substance problems. For this reason, the importance of policies and strategies to be followed in the fight against addiction is increasing. While Turkey is fighting against drugs, various regulations and changes are made both in its legal legislation and in its strategy and action plans in accordance with international legislation. The main argument of this study is that Turkey made a policy transfer on the fight against drugs in the EU harmonization process, and that Turkey needs investment and progress in the fields of human resources and technological infrastructure for an effective struggle strategy.