Giyilebilir sanat bağlamında kumaş manipülasyonları
Fabric manipulations in the context of wearable art
- Tez No: 768305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünyada ortaya çıkan farklı geleneklerinyansımaları ile tekstil sanatı teknik ve yöntemler sayesinde tekstil sanatçılarına sanatsal anlamda üretime fayda sağlamıştır. Tekstil üretim geleneği zamanla değişime uğradığı, tekstil üretiminde tekstil sanatçılarının, tasarımcıların tekstil üretim biçimlerinde farklı arayışlara girerek daha özgün tasarımlar üretmek ve ortaya çıkarmak için kumaş manipülasyonlarına yöneldiği görülmektedir. Tekstil sanatın da farklı tarz ve yönelimleri çerçevesinde sanatçıya üretim ve yaratma sürecindefarklı teknik malzemeler ile doku, yüzey, kumaş manipülasyonları ve sanatsal üretim yapabileceğine işaret etmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde giyim tasarımında işlevselliğin yanı sıra sanatsal anlatım dilinin önem kazanmasıyla deneyselliğin bir arayış olmaktan çok anlatım biçimi olarak şekillendiği yenilikçi malzeme arayışlarından yola çıkarak, tekstil malzemeleri ve tekstile ait olmayan malzemeleri de bir arada kullanarakdoku, yüzey, giysi tasarımı, kumaş manipülasyonları vetuval üzerine sanatsal çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the reflections of different traditions emerging in the world, textile art has provided artistic production to textile artists thanks to techniques and methods. It is seen that the tradition of textile production has changed over time, and textile artists and designers have turned to fabric manipulations in order to produce and reveal more original designs by seeking different ways of textile production. It points out to the artist that he can make texture, surface, fabric manipulations and artistic production with different technical materials in the production and creation process within the framework of different styles and orientations of textile art. In the application part of the study, starting from the search for innovative materials in which experimentalism is shaped as a form of expression rather than a search, with the importance of artistic expression in addition to functionality in clothing design, texture, surface, clothing design, fabric manipulations and canvas by using textile materials and non-textile materials together. artistic work has been done on it.