Kronik karaciğer hastalarında sarkopeni değerlendirilmesine pratik yaklaşım; el-çember testi ve parmak halka testi
Practical approach to the evaluation of sarcopenia in chronic liver patients; hand-circle test and finger-RİNG test
- Tez No: 768315
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kas kütlesi, güç ve performans kaybıyla ilgili bir sendrom olan sarkopeni Kronik karaciğer hastalarında sık görülen sorunlardan biridir. Hastanın günlük aktivitelerini olumsuz etkilemesi, prognoz kötüleştikçe sarkopeninin de ilerlemesi açısından erken tanımlanması önemli hale gelmiştir. Mevcut kas kütlesi ve gücü ölçüm yöntemlerine alternatif olarak daha hızlı ve güvenilir metot ihtiyacı doğmuştur. Çalışmamızda sarkopenin erken ve hızlı tayininde kullanılacak yöntemlerden El-Çember ve Parmak Halka testinin etkinliği araştırıldı. Bu çalışma analitik kesitsel bir çalışma olarak Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı polikliniğine 01/06/2021 ile 01/05/2022 tarihleri arasında başvuran Kronik Karaciğer Hastalığına sahip 18-90 yaş aralığında, gebeliği bulunmayan 58 hastanın dahil edildiği bir çalışmadır. Çalışmamızda kontrol grubu yoktur. Çalışmaya dahil edilen 58 hastanın yüzde 36'sı kadın (n=21) yüzde 63,8'i (n=37) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 60,66±10,883 olarak bulundu. Bu hastalara yönelik Child Skoru, MELD skoru, eLIFT skoru, Karaciğer Düşkünlük İndeksi (Liver Frailty Index), ASMI (Appendiküler İskelet Kası İndeksi), Hand Grip testi, El-Çember ve Parmak Halka testi uygulandı, sonuçları hesaplandı ve aralarındaki ilişkiler irdelendi. Hastalar ASMI'ye göre kas kütleleri“sarkopenik”ve“sarkopenik değil”diye iki gruba ayrıldı. El-Çember testine göre ise“kas kütlesi az”,“kas kütlesi yeterli”ve“kas kütlesi fazla”olarak 3 gruba ayrıldı. ASMI ile El-Çember testinin sonuçları karşılaştırıldı. ASMI'ye göre“sarkopenik”hastaların %16.2'si ElÇember testine göre“kas kütlesi az”olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a syndrome related to loss of muscle mass, strength and performance and is one of the common problems in chronic liver patients. The negative effects of sarcopenia on the patient's daily activities and the progression of sarcopenia as the prognosis of the disease worsens are important in terms of early identification of sarcopenia. As an alternative to existing muscle mass and muscle strength measurement methods, the need for a faster and more reliable method has arisen. In our study, the effectiveness of the“Hand-Circle”and“Finger-Ring”test, which is one of the methods to be used in the early and rapid detection of sarcopenia, was investigated. As an analytical cross-sectional study, 58 patients with Chronic Liver Disease, aged between 18-90 years, who were not pregnant, who applied to Mersin University Faculty of Medicine Gastroenterology Department polyclinic between 01/06/2021 and 01/05/2022 were included. There is no control group in our study. Child-Pugh, MELD, CONUT, eLIFT, Liver Frailty Index of the patients were calculated. The amount of muscle mass (ASMI = Appendicular Muscle Mass Index) was measured by Bioelectrical Impedance Analysis and muscle strength was measured by hand dynamometry. Hand-loop and Finger-ring tests were applied to the patients. All these data were compared with each other. According to ASMI, the group was divided into two groups as sarcopenic and non-sarcopenic, and muscle mass was evaluated with the Hand-Circle test.