Doğumda travma bilgisi içeren bakım eğitim programının oluşturulması ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Creating and testing A training program on trauma informed care during childbirth
  1. Tez No: 768324
  2. Yazar: GÖZDE GÖKÇE İSBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ebeler doğumda TBB (Travma Bilgisi İçeren Bakım) sunmada iyi konumdadırlar. Ancak ebelerin doğumda TBB'ı sunma konusunda özgüvenlerinin yetersiz olduğu, iyi yapılandırılmış eğitim programlarına gereksinimleri olduğu belirtilmektedir. Bu araştırma, doğumda travma bilgisi içeren bakım eğitim programının kapsamını oluşturmak ve niteliğini bilgi, tutum ve davranış çerçevesinde değerlendirmek amacıyla ön test-son test- izlem test kullanılan yarı deneysel araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mayıs 2022- Ağustos 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmacılar tarafından yapılandırılan eğitim programı çevirim içi online platformda dörder saatlik üç oturumda toplam 12 saatte sunulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu, katılımcıların eğitim programı öncesi, sonrası, ve uygulama sonrasındaki doğumda TBB'a yönelik bilgi, tutum ve becerilerini değerlendirmeye yönelik ön test, son test, izlem test formları online form olarak uygulanmıştır. Araştırmaya 272 ebe başvurmuş, bunlardan 208'i ön testi yaparak eğitime başlamış ancak 162 ebe eğitimi tamamlayarak son testi yapmış, 140 ebe ise TBB'i uygulayıp izlem testini yaparak tüm eğitim sürecini tamamlamıştır. Nicel verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, tek faktörlü tekrarlanan ölçümlerde ANOVA ve Cochran Q testi, nitel verilerin analizinde ise içerik ve tematik analiz kullanılmıştır. Katılımcıların eğitim öncesi, sonrası ve uygulama sonrası bilgi ve beceriye yönelik puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı (p.05). Ayrıca doğumda TBB eğitiminde programa psikolojik bakım ve TBB'a özel destekleyici temel konuların eklenmesi, programda yer alan bazı konuların detaylandırılması, özellikle TBB'ın uygulama sürecini etkileyen kolaylaştırıcı ve güçleştirici/engelleyici faktörlerin eğitim içeriğine entegre edilmesi, kullanılan eğitim materyallerinin çeşitlendirilmesi, doğum ekiplerinde yer alan tüm disiplinlere benzer eğitimlerin verilmesi, eğitimlerin yüz yüze yapılması, online yapılma durumunda etkileşimi arttıracak planlamaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Konsültasyon liyezon psikiyatri hemşirelerinin TBB eğitim programlarında yer alması, doğumda travmatize olan kadın, aile ve doğum ekiplerinin travmalarının tanılanma, tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinde rol ve sorumluluklarının tanımlanarak görev almaları önerilmektedir. Ayrıca, katılımcıların önerileri doğrultusunda yeniden yapılandırılan eğitim programlarının değerlendirilmesine yönelik araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Midwives are in a good position to offer TIC (Trauma Informed Care) at childbirth. However, it is stated that midwives have insufficient self-confidence in presenting TIC at birth and they need well-structured training programs. This research was carried out as a quasi-experimental research using pretest-posttest-follow-up test in order to create the framework of the training program that includes trauma informed care at childbirth and to evaluate its quality within the knowledge, attitude and behavior. The data of the research were collected between May 2022 and August 2022. The training program, structured by the researchers, was presented on the online platform in three sessions and four-hour for a total of 12 hours. As a data collection tool in the research, an introductory information form, pre-test, post-test, and follow-up test forms were applied as online forms to evaluate the knowledge, attitudes and skills of the participants towards TIC at birth. 272 midwives applied to the study, 208 of them started training by making the pre-test, but 162 midwives completed the training and completed the post-test, and 140 midwives completed the whole training process by applying the TIC and performing the follow- up test. Descriptive statistics, repeated measurements with one factor ANOVA and Cochran Q tests were used in the analysis of quantitative data and content and thematic analysis were used in the analysis of qualitative data. It was determined that the participants' mean scores for knowledge and skills after the training program increased statistically (p.05). In addition, adding psychological care and specific and basic supportive topics about TIC related childbirth program, detailing some of the topics in the program, integrating the facilitating and hindering/blocking factors that affect the application process of TIC into the training content, diversifying the training materials used, taking place in the delivery teams. It has been concluded that similar trainings should be given to all disciplines in the field, face-to-face training, and plans to increase interaction should be made in case of online training. It is recommended that consultation lision psychiatry nurses take part in TBB training programs, and that their roles and responsibilities are defined in the diagnosis, treatment and rehabilitation processes of traumatized women, families and childbirth teams. In addition, it is recommended to conduct research on the evaluation of the restructured training programs in line with the suggestions of the participants.