Milli Kütüphane'de kayıtlı 06 Hk 252/1 numaralı Mecmûʿa-i Eşʿâr ve Fevâ'id (51a-99a) (Metin-inceleme-MESTAP'a göre tasnif)
Poetry Journal in the names of Fevâ'id (51a-99a) and Mecmûʿa-i Eşʿâr numbered 06 Hk 252/1 in National Library (Text-and classification according to MESTAP)
  1. Tez No: 768325
  2. Yazar: DERYA TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALİP ÇUKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kütüphanelerde Şiir Mecmuası, Mecmûʿa-i Eşʿâr, Mecmuatü'l-Eşʿâr başlığıyla kayıtlı olan mecmualar, Klasik şiirimize ait çeşitli nazım şekilleri ve türlerin derlenmesiyle oluşturulmuş eserlerdir. Çalışmamızın konusunu, Ankara Milli Kütüphane'de“Mecmûʿa-i Eşʿâr ve Fevâ'id”adıyla 06 Hk 252/1 arşiv numarasında kayıtlı olan şiir mecmuasının (51a-99a) incelenmesi ve“Şiir Mecmualarının Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP)”göre tasnifi oluşturmaktadır. Çalışmamızda mecmua ayrıntılı olarak tanıtılmış ve çeviri yazılı metni verilmiştir. Çeviri yazılı metinde, mecmuadaki şiirler şâirlerin neşredilmiş divanlarındaki şiirlerle karşılaştırılmıştır. Tespit edilen farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir. Çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmuştur.“Giriş”bölümünde mecmua kavramının tanımı ve mecmuanın özellikleri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.“Birinci Bölüm”de, tez konumuzu oluşturan mecmua, şekil ve muhteva hususiyetleri bakımından tanıtılmıştır.“İkinci Bölüm”de ise bu mecmuanın çeviri yazılı metnine yer verilmiştir.“Üçüncü Bölüm”de, şiir mecmuası için“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”tablosu verilmiş,“Dördüncü Bölüm”de, mecmuda yer alan şairlerin biyografilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The journals registered in the libraries with the title of Mecmua of Poetry, Mecmûʿa-i Eşʿar, Mecmûʿatü'l-Eşʿar are journals created by compiling certain verse forms and genres belonging to our classical poetry. This work, which is the subject of our thesis, is also included in the Systematic Classification of Poetry Journals Project (MESTAP) by examining the poetry journal (51a-99a) registered in the archive number 06 Hk 252/1 under the name of“Mecmûʿa-i Eşʿâr and Fevâ'id”in Ankara National Library Manuscripts Collection and classified accordingly. In our study, the journal was introduced in detail and its transliterated text was given. After the transcribed text- the poems in the journal were compared with the poems in the poet's divans and with the poems in various sources. Identified differences are shown in footnotes. Our thesis consists introduction and four parts. In“Introduction”section, general information about the definition of the journal and its features were given. In the“First Chapter”, this journal is introduced in terms of form and content. In the“Second Chapter”, the translated text of this journal, which is the subject of our thesis, is included. In the“Third Chapter”, the“Systematic Classification of Magazines Project (MESTAP)”table is given for the poetry magazine, and in the“Fourth Chapter”, the biographies of the poets in the magazine are given.