İnme sonrası bireylerde vücut kompozisyonu, yorgunluk, mobilite ve fonksiyonel durumun değerlendirilmesi
Evaluation of body composition, fatigue, mobility and functionalstatus in post-stroke individuals
  1. Tez No: 768329
  2. Yazar: RAZİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı inme sonrası bireylerde vücut kompozisyonunun, yorgunluğun, mobilitenin, fonksiyonel durumun ve bu parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 54,04 ± 13,52 yıl olan 21 inmeli birey (5 kadın 16 erkek) ve yaş ortalaması 57,14 ± 11,05 yıl olan 21 sağlıklı birey (4 kadın 17 erkek) dahil edildi. Katılımcıların vücut kompozisyonu Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA), yorgunluk düzeyi Yorgunluk Şiddet Ölçeği, mobilite düzeyi Rivermead Mobilite İndeksi, fonksiyonel durumu Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile değerlendirildi. İnmeli bireylerde toplam vücut yağ yüzdesinin, sağ üst-alt ekstremite, sol alt ekstremite ve gövde yağ yüzdesinin arttığı öte yandan toplam kemik kütlesinin, toplam kas yüzdesinin ve sağ üst-alt ekstremite kas yüzdesi, sol alt ekstremite kas yüzdesinin azaldığını tespit ettik. Ancak vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, toplam su yüzdesi, visseral yağ miktarı, gövde kas yüzdesi, sol üst ekstremite kas ve yağ yüzdesi bakımından gruplar arası anlamlı bir fark bulunmadı (p0.05). İnme özellikle kemik ve yağsız kütle olmak üzere ekstremitelerin vücut kompozisyonu değişiklikleriyle ilişkilidir. İnme muhtemelen ekstremitelerden ziyade gövdenin yağ kütlesini arttırır ve kemik mineral içeriğinin kaybına neden olur. Çalışmamızın sonunda inme sonrası bireylerde hem genel hem segmental olarak yağ yüzdesinin arttığı, hem genel hem segmental kas yüzdesi ve toplam kemik kütlesinin azaldığı öte yandan yorgunluk düzeyinin arttığı, mobilite ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyinin azaldığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate body composition, fatigue, mobility, functional status and the relationship between these parameters in post-stroke individuals. 21 stroke individuals (5 females and 16 males) with a mean age of 54.04 ± 13.52 years and 21 healthy individuals (4 females and 17 males) with a mean age of 57.14 ± 11.05 years were included in the study. The body composition of the participants was evaluated with the Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), the fatigue level with the Fatigue Severity Scale, the mobility level with the Rivermead Mobility Index, and the functional status with the Functional Independence Scale. We found that total body fat percentage, right upper-lower extremity, left lower extremity and trunk fat percentage increased, while total bone mass, total muscle percentage, right upper-lower extremity muscle percentage and left lower extremity muscle percentage decreased in stroke individuals. However, there was no significant difference between the groups in terms of body weight, body mass index, total water percentage, visceral fat amount, trunk muscle percentage, left upper extremity muscle and fat percentage (p0,05). Stroke is associated with changes in body composition of the extremities, particularly bone and lean mass. Stroke probably increases the fat mass of the trunk rather than the extremities and causes loss of bone mineral content. At the end of our study, it was found that the percentage of fat in both general and segmental terms increased, both general and segmental muscle percentage and total bone mass decreased, while the level of fatigue increased and the level of mobility and functional independence decreased in post-stroke individuals.