Amik ovasında mısır üreticilerinin sosyo-ekonomik yapısı ve ilaç kullanımı
Socio-economic structure and pesticide usege of corn producers in Amik plain
- Tez No: 768355
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL DAĞISTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mısır her iklime ayak uydurabilen tarımı en fazla yapılan tahıllardan biridir. Dünyada gelişmiş ülkelerin mısır üretimi konusunda ileri olduklarını görmekteyiz. Türkiye' de de mısır üretimi oldukça önemli bir noktadadır. Mısırın başka sektörlerde de ham madde olarak kullanıma başlamasıyla üretimi genişletilmeye çalışmaktadır. Hatay ve Amik Ovası'nın mısır üretimi geniş yer kaplamaktadır. Bu çalışmada Amik Ovası'ndaki mısır üreticilerinin sosyo-ekonomik yapıları ve ilaç kullanımına ilişkin konuları ele alınmaktadır. Araştırmada 100 mısır üreticisi rastgele seçilmiş ve yüz-yüze görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili çalışmalar, tezler, raporlar, TÜİK istatistikî verileri, elektronik kaynaklar gibi ikincil verilerden de faydalanılmıştır. Verilerin analizleri uygun programlar ile yapılmış ve sayısal değişkenler ise ortalama olarak verilmiştir. Mısır işletmecilerinin sosyo-ekonomik yapıları üretimin arttırılması konusunda yapılacak çalışmalar önemlidir. İncelenen işletmelerde ortalama mısır üretim maliyeti 0,71 TL/Kg (0,12 $/kg)'dır. Dekara ortalama maliyet ise 1.057,36 TL/da (176,23 $/da)'dır. Dolayısıyla bir işletmede ortalama kar dekar başına 912,50 TL yani 152,08 $'dır. Ortalama ilaç kullanım maliyeti 64,13 TL/da (10,69 $/da) olup, bilinçli ilaç kullanımı sağlandığı taktirde bu miktar yaklaşık %20-25 oranında azaltılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Corn is one of the most cultivated grains that can adapt to every climate. We see that developed countries in the world are advanced in corn production. Corn production is at a very important point in Turkey. With the use of corn as a raw material in other sectors, it is trying to expand its production. Corn production of Hatay and Amik Plain covers a large area. In this study, socio-economic structures of corn producers in Amik Plain and issues related to drug use are discussed. In the research, 100 corn producers were randomly selected and face-to-face interviews were conducted. In addition, secondary data such as studies, theses, reports, TUIK statistical data and electronic resources were also used. The analyzes of the data were made with appropriate programs and the numerical variables were given as averages. It is important to work on increasing the social and economic structures of corn operators and production. Average corn production cost in the resourced enterprises is about 0.71 TL/Kg (0.12 $/kg). The average cost per decare is 1,057.36 TL/da (176.23 $/da). Therefore, the average profit per decare in an enterprise is about 912.50 TL, that is, 152.08 $. The average cost of pesticide and herbicide usage are 64.13 TL/da (10.69 $/da), and this amount can be reduced by 20-25% if conscious usage of pesticides and herbicide are provided.