1965 seçimlerinde Adalet Partisi'nin seçim propagandası
The electioneering of Justice Party in the 1965 election
- Tez No: 768375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye 1946 yılında çok partili hayata geçerek demokratik rejimin oluşmasında önemli adımlar atmıştır. 1950 yılındaki seçimleri kazanan Demokrat Parti on yıllık iktidar süreci yaşadıktan sonra bu iktidar darbe ile sonuçlanarak demokraside duraklama meydana gelmiştir. Kısa bir süre sonra partilerin kurulması ile demokratik düzen devam etmiştir. 11 Şubat 1961 tarihinde kurulan Adalet Partisi, demokratik rejimin sürdürülmesinde önemli bir parti olmuştur. Bu çalışmadaki amaç; 27 Mayıs 1960 Hükümet Darbesinden sonra kurulmuş olan Adalet Partisi'nin kısa süre içerisinde 1965 seçimlerini kazanmasında etkili olan seçim propagandalarının etkisini anlayabilmektir. Bu bağlamda değerlendirilecek olursa yapılan seçim propagandasını anlamak için seçim konuşmalarına bakılarak yerel ve ulusal basından faydalanılma yoluna gidilmiş ve arşiv belgeleri incelenmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu Adalet Parti'nin Demokrat Parti'nin oy tabanına sahip olmak istemesi, ayrıca darbeden sonra yaşanan sorunlardan Cumhuriyet Halk Partisini sorumlu tutarak, ülkeyi koalisyonlar çıkmazına sürüklemesi gibi nedenle güçlü bir rakibini bertaraf edip iktidar olması anlaşılmaktadır. Çalışmanın konusunun belirlenmesinin ardından, konuya ilişkin kaynak taraması yapılmıştır. Sonrasında ise döneme ilişkin yerel ve ulusal basın incelenmiştir ve ardından arşiv belgelerinden yararlanılmıştır. Elde edilen kaynakların güvenirliği tespit edilerek yazım aşamasına geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey took important steps in the formation of a democratic regime by adopting a multi-party system in 1946. After the Democratic Party, which won the elections in 1950, went through a ten-year ruling period, this ruling resulted in a coup d'etat and democracy paused. After a short time, the democratic order continued with the establishment of the parties. Founded on February 11, 1961, the Justice Party has been an important party in maintaining the democratic regime. The purpose of this study; It is to understand the effect of election propaganda that was effective in the 1965 elections of the Justice Party, which was established after the coup d'état on May 27, 1960. If evaluated in this context, in order to understand the election propaganda, local and national press were used by looking at the election speeches and archive documents were examined. As a result of the evaluation, it is understood that the Justice Party wanted to have the vote base of the Democratic Party, and also blamed the Republican People's Party for the problems experienced after the coup and dragged the country into coalitions, thus eliminating a strong opponent and coming to power. After determining the subject of the study, a literature review was conducted. Afterwards, local and national press of the period were examined and then archive documents were used. The reliability of the obtained sources was determined and the writing phase was started.