Milimetrik Marmara Radyo Teleskobu (MRT-2) ile atmosferik ozon gözlemleri
Observation of atmospheric ozone by milimetric Marmara Radio Telescope (MRT-2)
- Tez No: 76838
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MİLİMETRİK MARMARA RADYO TELESKOBU (MRT-2) İLE ATMOSFERİK OZON GÖZLEMLERİ Gözde BAYER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Osman Demircan Yardımcı Danışman : Dr.İsmail M.Yusifov 1998, 108 sayfa Jüri :Prof.Dr.Osman Demircan Prof.Dr.M.Emin Özel Prof.Dr.Ümit Kızıloğlu Prof.Dr.Nihal Yılmaz Prof.Dr.Cemal Aydın Bu çalışmada, Yer atmosferinde bulunan ozon molekülünün 110.836 GHz frekansında (2.7 mm dalgaboyunda) verdiği salma spektrumu Milimetrik Marmara Radyo Teleskobu (MRT-2) ile gözlenmiştir. Gözlemler 1996-97 kış sezonunda 3 ayrı tarihte yapılmış ve ozon molekülünün gözlemsel çizgi profili bulunmuştur. Bu profiller yardımıyla Gebze (Kocaeli) ve civarında ozon sayı yoğunluğunun yükseklik dağılımı, ozon parametreleri ve teleskobun yönlendirildiği doğrultudaki ozon kolon yoğunlukları elde edilmiştir. Sonuçlar literatür ve U.S. Standart Atmosfer modeli ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda ozon parametrelerinin, ozon kolon yoğunluğunun ve buradan hareketle atmosferik ozonun yükseklik dağılımının gözlem gününe ve saatine büyük ölçüde bağlı olduğu bulunmuştur. Gözlem verilerindeki güvenilirliğin yüksek olmaması, sonuçlar üzerinde yapılabilecek daha fazla yoruma engel olmaktadır. Tezde MRT-2 teleskobunun 1996 yılında tamamlanan kalibrasyon ve ayar çalışmaları ile teleskobun temel teknik özellikleri de sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Molekül spektroskopisi, ışınını transferi denklemi, atmosferik ozon, ozon sayı yoğunluğu, ozon dağılım parametreleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis OBSERVATIONS OF ATMOSPHERIC OZONE BY MILIMETRIC MARMARA RADIO TELESCOPE (MRT-2) Gözde BAYER Ankara University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Prof.Dr. Osman Demircan Co-Supervisor : Dnismail M.Yusifov 1998, 108 pages Jury : Prof.Dr.Osman Demircan Prof.Dr.M.Emin Özel Prof.Dr.Ümit Kızıloğlu Prof.Dr.Nihal Yılmaz Prof.Dr.Cemal Aydın In the present work, the atmospheric ozone line at 110.836 GHz (2.7mm wavelength) has been observed in emisson in the earth's atmosphere by Milimetric Marmara Radio Telescope (MRT-2). The measurements were carried out at 3 different dates in the winter of 1996-97. The observed emission profiles at each date was obtained and fitted theoretical radiation profiles. On the bases of these profiles, the altitude distribution of ozone number density, the ozone parameters and the total ozone column density in the line of sight were obtained over Gebze (Kocaeli) and its neighbourhood. The results were compared with current literature and with the U.S.Standard Atmosphere model. It was found that the ozone parameters and the total ozone column density, and therefore the altitude profile of atmospheric ozone strongly depends on the observation date and time of the day. Further interpretation of data was limited by the sensitivity limit of the telescope. More precise follow-up measurements of ozone emission line profile are needed for further work. The present thesis also contains a short description of main instrumentation of MRT-2 and describes the calibration process and fine tunning work of MRT-2 carried out in 1996. Key Words : Molecular spectroscopy, radiative transfer equation, atmospheric ozone, ozone number density, ozone parameters. 11