Hizmetkâr liderlik tarzının işten ayrılma niyetiyle ilişkisinde örgütsel bağlılık ve algılanan örgütsel desteğin aracılık rolü: Erzurum ili örneği
The role of organizational commitment and perceived organizational support in the relationship of servant leadership style and intention to leave: Sample of Erzurum province
  1. Tez No: 768388
  2. Yazar: ÖZLEM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇINAR, PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı hizmetkâr liderlik tarzının işten ayrılma niyetine olan doğrudan etkisini incelemek, örgütsel bağlılık ve algılanan örgütsel desteğin bu ilişkide aracılık rolünü ortaya koymaktır. Bu amaçla öncelikle konuyla ilgili yerli ve yabancı literatür taranarak kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra bu ilişkileri araştırmak üzere Erzurum'da faaliyet gösteren banka çalışanları üzerinde bir alan çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 ve AMOS 20 paket programlarında analiz edilerek araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda, hizmetkâr liderlik, işten ayrılma niyeti, örgütsel bağlılık ve algılanan örgütsel destek değişkenleri arasındaki doğrudan ilişkiler incelendiğinde; hizmetkâr liderliğin işten ayrılmayı olumsuz yönde etkilediği, örgütsel bağlılığı ve algılanan örgütsel desteği ise pozitif yönde etkilediği; örgütsel bağlılık ile algılanan örgütsel destek arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki, işten ayrılma niyeti, örgütsel bağlılık ve algılanan örgütsel destek değişkenleri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca örgütsel bağlılık ve algılanan örgütsel desteğin hizmetkâr liderlik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracılık rolleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the direct effect of servant leadership style on intent to leave and to reveal the mediating role of organizational commitment and perceived organizational support in this relationship. For this purpose, first of all, a theoretical framework was created by scanning the domestic and foreign literature on the subject. Then, a field study was conducted on bank employees operating in Erzurum in order to investigate these relationships. The data obtained were analyzed in SPSS 24 and AMOS 20 package programs and the hypotheses of the research were tested. As a result of the research, when the direct relationships between the variables of servant leadership, intent to leave, organizational commitment and perceived organizational support were examined; servant leadership affects intent to leave negatively, while it affects organizational commitment and perceived organizational support positively; it was concluded that there is a positive and significant relationship between organizational commitment and perceived organizational support, and a negative and significant relationship between the variables of intent to leave, organizational commitment and perceived organizational support. In addition, the mediating roles of organizational commitment and perceived organizational support in the relationship between servant leadership and intent to leave were also examined.