Sentetik multifilament ipliklerde filament sayısının belirlenmesi için görüntü analizi esaslı bir yöntem geliştirilmesi
Developing an image analysis based method for determining the number of filaments in synthetic multifilament yarns
  1. Tez No: 768390
  2. Yazar: SEVDA FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Zamanla artan nüfusla ve hızla değişen ihtiyaçlarla orantılı olarak tekstil ürünlerinin tüketimleri de artmaktadır. Günümüzde doğal lifler artık gerekli talebi karşılayamamaktadır. Karşılanamayan talep açığını kapatabilmek için, her geçen gün kullanım oranı artan ve kimyasal yollarla elde edilen sentetik lifler önem kazanmaya başlamıştır. Çeşitli kimyasal yöntemler ile üretilen filament iplikler, kesiksiz, kontinü bir halde düzelerden geçerek sonsuz bir yapıda oluşmaktadır. Multifilament iplikler üretilirken çoğunlukla çekim esnasında düzelerin tıkalı olması ya da gerilim kaynaklı lif kopuşlarından dolayı üretilen ipliklerin filament sayılarında değişimler gözlenmektedir. Multifilament iplikler, iplik ve buna bağlı olarak kumaş yapısını da doğrudan etkilediğinden dolayı standart yapılan fiziksel testlerle arasında filament sayısı tayini testi de büyük önem taşımaktadır. Günümüzde filament sayısı tayini testi laboratuvarlarda manuel bir şekilde, operatöre bağlı olarak, bir cihaz kullanımı olmadan, gözle sayılarak yapılmaktadır. Bu durum operatörden kaynaklı hatalara açık olmakla birlikte zaman kaybına da neden olmaktadır. Çalışma kapsamında, filament sayısı tayini için görüntü analizi esaslı bir metot geliştirilmekte ve operatör kaynaklı hataların önüne geçmek, otomasyona uygun hale getirmek, zamandan tasarruf sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışmada ilk olarak liflerin statik elektrik yüklenerek birbirlerinden ayrılmaları sağlanmış, lazer ışını ile kesişimi yapılmıştır. Bir kamera yardımı ile elde edilen görüntüler görüntü analizi esasına göre işlenmiş ve analiz edilmiştir. Yeni yöntemin validasyonu, multifilament ipliklerin enine kesitlerinin alınması metoduyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde tez kapsamında geliştirilen yöntemin geleneksel yönteme göre daha düşük sapmayla sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The developing qualities of the products due to the rapidly changing needs and demands in proportion to the increasing population over time cause textile consumption to increase. Natural fibers can no longer meet the required demand. In order to close the unmet demand gap, chemically synthetic fibers have been obtained that increase the utilization rate day by day. Filament yarns produced by various chemical methods are formed in a continuous structure by passing through the straights in a continuous state without cuts. When producing multifilament yarns, variations are observed in the number of filaments of the yarns produced due to the blockage of the nozzles during production or the fiber breakages caused by tension. Since multifilament yarns also affect the yarn and consequently the fabric structure at a significant level, the filament number determination test has great importance among the standard physical tests. Today, the number of filament determination test is carried out manually in laboratories by counting visually without the use of a device depending on the operator. This situation is open to errors caused by the operator and also causes a loss of time. Within the scope of the study, a method based on image analysis is developed for the determination of the number of filaments and it is aimed to prevent operator-based errors to make it suitable for automation and to save time. In the study, firstly, laser beam intersection was made by separating the fibers from each other by static electricity. Then, the filaments that separated and intersected with the laser beam were obtained with the help of a camera. The images taken were counted with the help of an image analysis-based program. The validation of the new method was carried out by the method of cross-sectioning of multifilament yarns. Results showed that the newly developed method has a great advantage over the conventional one.