The effect of intermingling techniques and number of entanglement points to the yarn strength
Puntalama tekniği ve punta sayısının iplik mukavemetine etkisi
- Tez No: 390445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yüksek miktarlı gerilmelere karşı filament iplikleri daha dayanıklı hale getirmek amacıyla kullanılan en iyi yöntemlerden birisi puntalama işlemidir. Bu işlem ipliklere mukavemet kazandırma açısından haşıllama ve büküm gibi konvansiyonel metotların yerini almaya başlamıştır. Puntalama işlemi ipliklerin uzunluğu boyunca punta noktaları ve açık bölgeler şeklinde multifilament iplikleri birbirine dolamaktadır. Bu da multifilament ipliklerin mukavemet değerinin tek tek filament ipliklerin mukavemetlerinden tamamen farklılaşmasına neden olmaktadır. Bu çalışma filament iplik mukavemeti üzerindeki puntalama etkisini tanımlamaya çalışmaktadır. Bir multifilament ipliğin punta kalitesini ölçmek için genellikle iki parametreden bahsedilmektedir. Bu parametreler bir metre uzunluğundaki iplikte olan punta sayısı ve oluşan puntaların kararlılığıdır. Punta sayısı ve kalitesi üzerinde en çok etkili olan faktörlerden bir tanesi de puntalama işlemindeki iplik hızıdır. Bu çalışma ayrıca çeşitli sentetik filament ipliklerde iplik hızının puntalama düzgünlüğü üzerindeki etkisini tartışmaktadır. Çalışmamızda puntalanmış ipliklerin mukavemeti ve punta düzgünlüğü üzerinde iplik numarası ve makine hızının etkisini bulmak için çeşitli iplik numaralarında PES ve PA6 sentetik filament iplikler kullanılmıştır. Tüm iplik numuneleri bir mukavemet cihazında test edilmiş ve punta sayısı bakımından incelenmiştir. Ayrıca, test sonuçları puntalama parametreleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile özellikle de çorap ve dokuma sektörlerindeki sentetik iplik üreticilerine puntalanmış ipliğin sağlamlık özelliği ve iplik karışımının nasıl olması gerektiği konusunda bir fikir vermek amaçlanmıştır. Bu yolla iplik üreticileri, makine hızlarına göre en iyi iplik tipini seçerek iplik kopuşlarını ve makine duruşlarını önleme imkânı bulabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Intermingling is one of the best alternative methods to make the filament yarns more resistant against high volume stress. This technique has started to replace conventional methods such as sizing and twisting in terms of gaining strength. The intermingling process mixes multifilament yarns along with entanglement points and open parts by turns throughout the length of the yarns. This process makes tensile value of multifilament yarns entirely different from the component of separate filaments. This study tries to define the effect of commingling on the filament yarn strength. Two matters are generally mentioned to describe the intermingling quality in a multifilament yarn. These are entanglement point numbers in a meter of the yarn and knot stability. Yarn speed in an intermingling process is one of the most influential factors on knot numbers and knot quality. This study also describes the yarn speed effect to the intermingling uniformity with various synthetic filament yarn samples. In this study, PES and PA6 synthetic filament yarns with various linear densities were used to find out the effect of yarn count and yarn speed to the strength of intermingled yarns and intermingling uniformity. All of the yarn samples were tested in a tensile test device and also analyzed in terms of their entanglement point numbers. Furthermore, the results were evaluated statistically to find out the relationship among the intermingling parameters. The aim of this study is to give an idea about intermingled yarn strength and compound to synthetic yarn manufacturers in especially hosiery and weaving sectors. In this way, the manufacturers may prevent yarn breakages and also machine stops choosing the best alternative yarn type according to the machine speeds.