Barely transitive grupların genellemeleri
Generalizations of barely transitive groups
  1. Tez No: 768403
  2. Yazar: OĞUZ ALKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde barely transitive grupların bir genellemesi olan N-barely transitive gruplar ve N-barely transitive grupların daha güçlü bir formu olan NC-barely transitive gruplar tanımlanmıştır. N-barely transitive grupların ve NC-barely transitive grup olan N-barely transitive grupların altsınıflarının temel özellikleri ve yapısı incelenmiştir. Ayrıca barely transitive grup olmayan mükemmel ve mükemmel olmayan NC-barely transitive grup örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, N-barely transitive groups which is a generalization of barely transitive groups and NC-barely transitive groups which is a more powerful form of N-barely transitive groups are described. The main properties and structure of N-barely transitive groups and the subclasses of N-barely transitive groups which are NC-barely transitive groups are investigated. Also, perfect and non-perfect NC-barely transitive group examples which are not barely transitive groups are given.