Velilerin öğretmen-veli iletişimine ilişkin algıları ile okula bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship of the parents' perception related to teacher-parent communication and their commitment to school
- Tez No: 768409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAYLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, velilerin öğretmen-veli iletişimine ilişkin algıları ile okula bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaçla, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında çocukları Siirt il merkezindeki 33 ilkokula devam eden velilerdir. Tabakalı örneklem yoluna gidilmiştir. Buna göre merkezdeki 33 ilkokul belirli kriterlere göre iyi, orta ve yetersiz şeklinde üç kategoriye ayrılmıştır. Her bir kategoriden 4 okul rastgele seçilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, farklı sosyolojik özelliklere sahip bölgelerdeki, çocukları devlet okuluna kayıtlı olan 12 ilkokul kurumundan 438 veli oluşturmaktadır. Araştırmada Yıldırım ve İşeri (2020) tarafından geliştirilen“Öğretmen Veli İletişim Ölçeği”ve Mermer (2020) tarafından geliştirilen“Veli Bağlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; velilerin öğretmen-veli iletişimine ilişkin algıları ile velilerin okula bağlılıklarının yüksek olduğu saptanmıştır. Velilerin öğretmen-veli iletişimine ilişkin algıları ile okula bağlılıkları arasında orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Velilerin algılarına göre öğretmen-veli iletişimi, velilerin okula bağlılıklarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between parents' perceptions regarding of teacher-parent communication and their commitment to the school. For this purpose, the relational survey model, one of the quantitative research methods, has been used. The universe of the research is the parents whose children attend 33 primary schools in Siirt city center in the 2021-2022 academic year. For the research, a stratified sampling method is utilized. According to this, 33 primary schools in the city center are divided into three categories as good, medium and inadequate schools according to certain criteria. 4 schools are randomly selected from each category. The sample of this research consists of 438 parents from 12 primary schools whose children are enrolled in public schools in regions with different sociological characteristics. In this research, we apply“Teacher Parent Communication Scale”method developed by Yıldırım and Işeri (2020) and“Parent Commitment Scale”method developed by Mermer (2020). Overall, we conclude that the perceptions of parents regarding the teacher-parent communication, and the commitment of parents to the school are high. It has been determined that a moderate, positive and significant relationship exists between parents' perceptions regarding the teacher-parent communication, and their commitment to the school. According to the perceptions of the parents, it has been observed that the teacher-parent communication, was a significant predictor of the parent's commitment to the school.