Türkçe dersi öğretim programında yer alan kazanımlarınçevrim içi araçlarla aktarımına ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşleri
Oviews of Turkish teachers on the transfer of the outcomes in the Turkish lesson teaching program with online tools
  1. Tez No: 768408
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilişim teknolojileri özellikle son dönemlerde hızla ilerlemekte ve hayatın her alanına etki etmektedir. Eğitim – öğretim etkinlikleri de bilişim teknolojilerinden kaçınılmaz olarak etkilenmiştir. Dünyada posta yoluyla başlayan uzaktan eğitim önce radyo ve televizyonlarla sonra çevrim içi araçlarla yapılmaya başlanmıştır. Çevrim içi eğitim araçları, eğitime yenilikçi ve modern bir anlayış getiren bilişim teknolojilerinin yansımasıdır. Farklı amaç ve yöntemler doğrultusunda çevrim içi gerçekleştirilen eğitim gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programının çevrim içi araçlarla aktarımına ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşleri incelenmiştir. Araştırmada eş zamanlı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşmeler yapılmıştır. Nicel boyutunda anket formu kullanılmıştır. Veriler içerik analizi ile elde edilmiş ve nicel verileri elde etme amacıyla SPSS 25 programı kullanılmıştır. Görüşme ile Türkçe öğretmenlerinin çevrim içi eğitime yönelik farklı açılardan görüşleri alınmıştır. Anket aracılığıyla 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programında yer alan kazanımların çevrim içi aktarımına ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Türkçe öğretmenlerinin görüşlerine göre çevrim içi aktarıma uygun olmayan kazanımlar belirlenmiştir. Ayrıca ankette beceri alanlarına göre ve katılımcıların demografik özelliklerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies are advancing rapidly, especially in recent years, and affect every aspect of life. Educational activities are also inevitably affected by information technologies. Distance education, which started in the world by mail, first moved to radio and television, then to online tools. Online education tools are the reflection of information technologies that bring an innovative and modern understanding to education. Online education in line with different purposes and methods is becoming more common day by day. In this study, the opinions of Turkish teachers about the transfer of the 2019 Turkish Lesson Curriculum with online tools were examined. The simultaneous mixed method design was adopted in the research. In the qualitative aspect of the research, interviews were conducted through a semi-structured interview form. A questionnaire form was used in quantitative terms. Data were obtained by content analysis and SPSS 25 program was used to obtain quantitative data. With the interview, the opinions of Turkish teachers about online education were received from various perspectives. The opinions of Turkish teachers regarding the online transfer of the achievements in the 2019 Turkish Lesson Curriculum were obtained through the questionnaire. The acquisitions that are not suitable for online transfer were determined according to the assesments of Turkish teachers, In addition, evaluations were made according to skill areas and demographic characteristics of the participants in the survey.