Çankırı-Eldivan Dağının karayosunları (Musci) florası
The Moss flora of Çankırı-Eldivan Mountain
- Tez No: 76842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇANKIRI-ELDİVAN DAĞI'NIN KARAYOSUNLARI (MUSCI) FLORASI TAMER KEÇELİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Barbaros ÇETİN 1998, Sayfa : 52 Jüri : Doç.Dr.Barbaros ÇETİN Prof.Dr. Mecit VURAL Doç.Dr.Okay OBALİ Bu çalışmada, araştırma alanı Çankırı - Eldivan Dağı yöresinden toplanan 145 adet karayosunu örneği değerlendirilerek 14 familyaya ait 25 cins ve bunlara bağlı olmak üzere 54 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 15 tanesi Henderson tarafından benimsenen kareleme sistemine göre A2 karesi için yenidir. Türkiye için yeni bir taksona rastlanmamıştır. Bölgede içerdiği takson sayısı yüksek değerlere sahip familyalar şunlardır. Pottiaceae (14), Brachytheciaceae (11), Grimmiaceae (5), Bryaceae (5), Amblystegiaceae (4), Hypnaceae (4). Tür, alt tür ve varyete sayılarına göre başlıca büyük cinsler ise : Tortula (8), Bryum (5), Brachythecium (5) ve Eurynchium (4) dur. ANAHTAR KELİMELER : Bryophyta, Karayosunları, Flora.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE MOSS FLORA OF ÇANKIRI-ELDİVAN DA?I Tamer KEÇELİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN 1998, Page : 52 Jury : Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN Prof.Dr. Mecit VURAL AssocProf.Dr.Olcay OBALİ In this study, done in Eldivan Dağı (Çankırı), 54 taxa out of 145 specimens of Bryophyta were determined by the author. These taxa belong to 14 families and 25 genera of the Bryophytes. No new taxon has been found for Turkey. Among them, 15 taxa are new for A2 grid square which is adopted by Henderson. The families which have the richest species are as follows: Pottiaceae (14), Brachytheciaceae (11), Grimmiaceae (5), Bryaceae (5), Amblystegiaceae (4), Hypnaceae (4). The richest genera on account of number of species, subspecies and varietes are : Tortula (8), Bryum (5), Brachythecium (5) ve Eurynchium (4). KEY WORDS : Bryophyta, Mosses, Flora.