Eldivan dağı (Çankırı) makromantarlarının sistematiği
Systematic of macrofungi in Eldivan daği (Çankiri)
- Tez No: 244853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN, PROF. DR. ŞİNASİ YILDIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada Eldivan dağının makrofungus çeşitliliği araştırılmıştır. Kasım 2007 ve Mayıs 2009 tarihleri arasında inceleme alanına yapılan geziler sonucu mantar örnekleri toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi ile doğal olarak yetişen 27 familya ve 44 cinse ilgin 66 tür saptanmıştır. Alanın makrofungus çeşitliliğini oluşturan 66 türün 14'ü Ascomycota, 52'si Basidiomycota şubelerine aittir. Araştırma sonucunda Türkiye makrofungusları için Ascomycota şubesinden 1 yeni cins ve 6 yeni tür, Basidiomycota şubesinden 5 yeni tür kaydı olmak üzere toplamda 11 yeni tür kaydı tespit edilmiştir. Bu türler Cistella acuum, Ditiola radicata, Lachnum bicolor, L. barbatum, L. corticale, Gymnopus alkalivirens, Heyderia abietis, Rutstroemia firma, Rhodocybe obscura, Hyphodontia subalutecea ve H. alienata'dır.En çok türe sahip ilk 3 familya Tricholomataceae 11 tür (% 16.7), Agaricaceae 5 tür (% 7.6), Hyaloscyphaceae 5 tür (% 7.6) olup cinsler ise Clitocybe 5 (% 7.6) tür, Gymnopus 3 tür (% 4.5) ve Collybia 3 tür'dür (% 4.5).
Özet (Çeviri)
This research concerned with the macrofungus flora of Eldivan dağı (Eldivan-Çankırı). Fungus specimens were collected between 2007 November and 2009 June from the research area. 66 species belonging to 44 genera, and 27 families were determined. 14 species belong to Ascomycota and 52 species belong to Basidiomycota phylums. In this research, 1 new genus from Ascomycota, 6 new Ascomycota species and 5 new Basidiomycota species are recorded first time for Turkish Macrofungal flora. These species are Cistella acuum, Ditiola radicata, Lachnum bicolor, L. barbatum, L. corticale, Gymnopus alkalivirens, Heyderia abietis, Rutstroemia firma, Rhodocybe obscura, Hyphodontia subalutecea and H. alienata.The largest families are Tricholomataceae 11 species (16.7%), Agaricaceae 5 species (7.6%), Hyaloscyphaceae 5 species (7.6%). The largest genera are Clitocybe 5 species (7.6%), Gymnopus 3 species (4.5%) ve Collybia 3 species (4.5%).