Eski Anadolu Türkçesinde bağlaç işlevli birimler
Connective function units in Anatolian Turkish
- Tez No: 768468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR OTURAKÇI ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Bu çalışmada Eski Anadolu Türkçesi döneminde kullanılmış bağlaçlar, dönem metinlerinden hareketle metindilbilimsel metotlarla incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Eski Anadolu Türkçesindeki bağlaç işlevli birimleri araştırarak dönemdeki dil birimlerinin varlığını araştırmak ve söz konusu birimlerin geçmiş ve geleceği hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bunun yanında çalışmamızın sonraki zamanlarda yapılacak olan araştırmalara kaynak teşkil etmesini sağlamak, Türkçede yer alan işlevsel kalıcılığı yüksek kelimeleri öğrenmek ve Türkçenin söz varlığının aydınlatılması çalışmalarına katkıda bulunmak araştırmamızın diğer amaçları arasında yer almıştır. Giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı, yöntemi, eser tanıtımı ile çalışmayı ilgilendiren kuramsal bilgiler hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın asıl kısmını oluşturan bulgular bölümünde, Eski Anadolu Türkçesindeki Süheyl ü Nevbahar, Yusuf u Zeliha ve Mantık'ut-Tayr adlı eserler incelenerek tespit edilen bağlaç işlevi gösteren birimlerin nitelikleri ve nicelikleri hakkında bilgi verilmiştir. Tespit edilen bağlaç işlevli birimler günümüz metindilbilimsel yöntemlerle incelenerek çeşitli örneklerle tanıtımı yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise bağlaç işlevli birimlerin sayısal verileri hakkında bilgi verilmiştir. Bağlaç işlevli birimlerin kullanım sıklıklarına dair niceliksel grafiklendirmeler yapılmış ve sunulmuştur. Çalışmadan çıkarılan sonuçların yorum ve değerlendirmesini de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, we have examined the conjunctions used in the old Anatolian Turkish period, which have not been studied before, using textual linguistic methods based on the texts of the period. The pupose of this dissertation is to define syntactic structure of Old Anatolian Turkish. İn the study the study is to be aware of the existence of language units in the period by investigating the units with connective function units in Old Anatolian Turkish and to have information about the past and future of these units. Ensuring that our work is a resource for research that will be conducted in later times. It is to learn the words with high functional permanence contained in Turkish and to contribute to the work of illuminating the existence of words in Turkish. In the introduction chapter, information is given about the purpose, scope, method of the thesis, the presentation of the work and the theoretical information related to the work. In the main chapter, which constitute the main part of the study, the works Suheyl ü Nevbahar, Yusuf u Zeliha and Mantık'ut-Tayr'in Old Anatolian Turkish were examined and information about the qualities and quantities of the units showing the connective function units was given. Identified connective function units units were studied by modern textual methods and introduced with various examples. In the result chapter, information is also provided about the numerical data of units with a connective function units. Quantitative graphs of the frequency of use of units with connective function units have been made and presented. It also includes interpretation and evaluation of the results of the study.