Kullanıcı ve deneyim odaklı bir tasarlama yaklaşımı olarak deneyimsel grafik tasarım
User and experience centered design approach experiential graphic design
- Tez No: 768488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA TÜRE AYGÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Deneyim, son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz, hayatımıza hemen her alanda yön veren ve büyük bir ekonomik hacim yaratan önemli bir kavramdır. Günümüzde kitleler yaşam tarzlarını, satın alım tercihlerini iletişim gereksinimlerini yaşadıkları deneyimlerin niteliğine göre şekillendirmektedirler. Kitlelere arz edilen hizmetlerde ve ürünlerde nitelikli deneyimleri oluşturmanın önemli paydaşlardan biri de Grafik Tasarımdır. Çağımızın dinamik iletişim dünyasında bahsedilen bu nitelikli deneyimlerin oluşturulmasında Grafik Tasarım, Deneyim Tasarımı, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Duygusal Deneyim Tasarım gibi kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımları ile iş birliğine girmektedir. Bu işbirliği Grafik Tasarımı geçmişe kıyasla çok daha fazla kullanıcı merkezli hale getirmiş, geleneksel yapısını değiştirmeye başlamış, tasarım süreçlerine yeni sorunsallar ve tasarım ilkeleri kazandırmıştır. Bu değişimin neticesi olarak bugün kullanıcı ve deneyim merkezli bir tasarım yaklaşımı olarak Deneyimsel Grafik Tasarımın tanımını yapmaktayız. Çalışmanın birinci bölümü, araştırmanın amacı, gerekçesi, yöntemi, sınırlılıkları ve sayıltılarından oluşmaktadır. İkinci bölümde; Deneyim kavramına açıklık getirilmekte ve Deneyimsel Grafik Tasarımın iş birliği içinde olduğu Deneyim Tasarımı, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Duygusal Tasarım başlıkları incelenmektedir. Üçüncü bölümde Deneyimsel Grafik Tasarımın tanımı, yapısı ve üretim alanları irdelenmektedir. Dördüncü ve son bölümde Deneyimsel Grafik Tasarım çatısı altında yer alan Arayüz Tasarımı örnek bir mobil uygulama prototipi üzerinden somut kullanıcı verilerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experience is an important concept that we have heard frequently in recent years, that shapes our lives in almost every field and creates a large economic volume. Today, people shape their lifestyles, purchasing preferences, communication needs, by the quality of their experiences. One of the important actors of creating quality of experiences in services and products offered to the people is Graphic Design. It cooperates with user-oriented design approaches such as Graphic Design, Experience Design, User Experience Design, Emotional Experience Design in the creation of these qualified experiences mentioned in the dynamic communication world of our age. This collaboration has made Graphic Design much more user-centered compared to the past, has begun to change its traditional structure, and has brought new problematics and design principles to the design processes. As a result of this change, today we refer to the name of Experiential Graphic Design as a user and experience-centered design approach. The first part of the study consists of the purpose, justification, method, limitations and assumptions of the research. In the second part, the concept of Experience is clarified and the titles of Experience Design, User Experience Design, Emotional Design, in which Experiential Graphic Design is in cooperation, are examined. In the third chapter, the definition, structure and production areas of Experiential Graphic Design are examined. In the fourth and last part, Interface Design, which is under the umbrella of Experiential Graphic Design, was carried out on a sample mobile application prototype based on concrete user data.