Bir kamu hastanesinde kan transfüzyon eğitiminde kullanılan anlatım ve katılımcı eğitim tekniklerinin hemşirelerin bilgi düzeylerine etkisinin karşılaştırılması
Comparing the effect of 'learning based on classic education' and 'learning based on participatory' techniques used in blood transfusion in a public hospi̇tal on the knowledge level of the nurse
  1. Tez No: 768498
  2. Yazar: ERDAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Kan transfüzyon sürecinin aşamalı ve hayati bir süreç olması ve hemşirelerin bu süreçte kritik öneme sahip olması, hemşirelerin, yüz yüze eğitimden farklı olarak yeni eğitim şekillerine ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Bu çalışma; kan transfüzyonu eğitiminde kullanılan anlatım ve katılımcı eğitim tekniklerinin hemşirelerin bilgi düzeylerine etkisinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yarı deneysel tipte olan bu çalışmanın evrenini bir kamu hastanesinin cerrahi ve dâhili bölümleri ile yoğun bakım kliniklerinde çalışan 241 hemşire oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü 60 hemşire olarak belirlenmiş ve 30 hemşireye anlatım yöntemi, diğer 30 hemşireye ise katılımcı eğitim teknikleri kullanılarak kan transfüzyonu eğitimi verilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür taranarak ve uzman görüşü alınarak hazırlanan“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Kan Transfüzyon Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”kullanılmıştır.“Kan Transfüzyon Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”eğitimden öncesi ve sonrasında uygulanmış, katılımcıların ön test son test puanları grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde; Ki Kare testi, Student t testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Paired t testi, Pearson korelasyon ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Alfa anlamlılık seviyesi p˂0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Anlatım grubundaki hemşirelerin yaş ortalaması 26,5±2,6, katılımcı gruptekilerin 26,3±2,6 bulunmuştur. Anlatım grubunun %40,0'ı, katılımcı grubun %23,3'ü erkektir. Anlatım grubundaki hemşirelerin %90,0'ı, katılımcı grubun ise %93,3'ü üniversite mezunudur. Anlatım grubu hemşirelerinin ön test puan ortalaması 20,4±2,9, son test puan ortalaması 28,8±3,0; katılımcı grubun ön test puan ortalaması 19,6±3,1, son test puan ortalaması 36,0±2,9'dur.
Özet (Çeviri)
Introduction: The fact that the blood transfusion process is a gradual and vital process and that nurses have critical importance in this process causes nurses to need new forms of education, unlike face-to-face education. This study aimed to compare the effect of“learning based on classic education”and“learning based on participatory education”techniques used in blood transfusion on the knowledge level of the nurse. Material and Methods: This quasi-experimental study was performed on 60 nurses working in internal medicine and surgery departaments and intensive care clinics. Nurses were divided into two groups, 30 in the classical education group and 30 in the participatory education group.“Introductory Information Form”and“Blood Transfusion Knowledge Level Evaluation Form”, which were prepared by there searcher by scanning the literature and taking expert opinion, were used to obtain the data. Two weeks after the training, the“Blood Transfusion Knowledge Level Evaluation Form”was applied again. The pre-test post-test scores of the participants were compared within and between groups. In the evaluation of the data; descriptive statistics, Chi Square test, Student's t test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test, Paired t test, Pearson Correlation and Spearman Correlation Analysis were used.