Küresel iklim değişikliğinin yoksulluğa etkisi: Durum çalışması deseninde bir inceleme
The impact of global climate change on poverty: An investigation in a case study pattern
- Tez No: 768499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Son yirmi yılda küresel ısınma ve iklim değişikliği konusu gündemdeki yerini korumaktadır. Küresel ısınma aslında yeni bir sorun değildir. Sanayi Devrimi ile birlikte başta Avrupa Ülkeleri olmak üzere dünyanın sanayileşme sürecine girmesi ile birlikte atmosfere salınan karbon emisyonlarının sürekli artması beraberinde dünya iklimlerinde değişime neden olmuştur. Bu değişim dünyanın her yerinde farklı şekillerde hissedilmektedir. Küresel iklim değişikliği bazı bölgelerde olağanüstü hava olaylarına, sel ve su baskınlarına sebep olurken, bazı bölgelerde ise şiddetli kuraklığa neden olmaktadır. İklim değişikliğinin sel, hortum, kasırga, kuraklık ve olağanüstü ısınma gibi çevresel etkilerin yaşanmasına neden olurken aynı zamanda göç, açlık, sağlık sorunları ve yoksulluk gibi sosyoekonomik sorunlara da yol açmaktadır. Nitekim yapılan araştırmalarda küresel ısınmanın önümüzdeki yıllarda yoksulluğun daha da artmasına neden olacağı ifade edilmektedir. Küresel ısınmanın neden olduğu yoksulluk başta Afrika, Güney Asya, Latin Amerika olmak üzere dünyanın her yerinde varlığını hissettirmektedir. Küresel ısınma aynı zamanda yoksullukla mücadelede elde edilen başarıları da olumsuz etkilemektedir. Yoksulluğa en çok yaşlılar, kadınlar, çocuklar engelliler olmak üzere toplumda korunmaya muhtaç dezavantajlı kesimler maruz kalmaktadır. Yoksulluğun azaltılması, iklim değişikliğinin yoksullar üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla tartışmasız en önemli stratejilerden biridir. Yoksulluğu sınırlamak, yoksulları ve öteki marjinalize edilenleri daha az savunmasız ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin çoğuna karşı daha dirençli hale getirebilecektir. Şüphesiz, iklim değişikliği birçok ülke için sürdürülebilir kalkınma üzerinde önemli bir risk meydana getirmektedir. Hâlihazırda yoksul ve savunmasız olanların yüküne ek olarak, hükümetlerin iklim değişikliğinin ciddi etkilerle başa çıkma ve bunlara uyum sağlama kapasitesini de etkileyecektir. Yine de iklim değişikliğinin neden olduğu ya da olabileceği olumsuzluklara karşı ciddi önlemler alınarak zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde uygulanması halinde en kötü etkilerden kaçınabilmek mümkündür. Bu şekilde başta en savunmasız durumda olan yoksullar olmak üzere, tüm kesimler için daha güvenli bir gelecek oluşturmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, the issue of global warming and climate change has been on the agenda. Global warming is not actually a new problem. With the Industrial Revolution, the continuous increase in carbon emissions released into the atmosphere with the industrialization process of the world, especially in European Countries, has led to a change in the world's climates. This change is felt in different ways around the world. While global climate change causes extreme weather events, floods and floods in some regions, it causes severe drought in some regions. While climate change causes environmental effects such as floods, tornadoes, hurricanes, drought and extraordinary warming, it also causes socioeconomic problems such as migration, hunger, health problems and poverty. As a matter of fact, it is stated in the researches that global warming will lead to an increase in poverty in the coming years. Poverty caused by global warming makes its presence felt all over the world, especially in Africa, South Asia and Latin America. Global warming also negatively affects the successes achieved in the fight against poverty. Disadvantaged groups in need of protection in the society are most exposed to poverty, especially the elderly, women, children and the disabled. Poverty reduction is arguably one of the most important strategies to mitigate the effects of climate change on the poor. Limiting poverty can make the poor and other marginalized less vulnerable and more resilient to many of the negative effects of climate change. Undoubtedly, climate change poses a significant risk to sustainable development for many countries. Adding to the burden of the already poor and vulnerable, it will also impact governments' capacity to cope with and adapt to the severe impacts of climate change. However, it is possible to avoid the worst effects if serious measures are taken against the negativities caused or may be caused by climate change and if they are implemented quickly without wasting time. In this way, it is possible to create a safer future for all segments, especially the most vulnerable, the poor.