Restoratif materyallerin süt dişi dentinine bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the bonding strength of primary TOOTH dentin of restorative materials
  1. Tez No: 768518
  2. Yazar: ESRA ÖZKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN AKSU, DOÇ. DR. SEÇİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu tez araştırmasında, geleneksel cam iyonomer siman, rezin modifiye cam iyonomer siman, kompomer ve ACTIVA Kids biyoaktif restoratif materyalin makaslama bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Bağlanma dayanımı testi için, süt azı dişlerinin gömüleceği 64 adet akrilik blok hazırlandı ve dişler mine-sement sınırına kadar gömüldü. Dişlerin okluzal yüzeyi mezio-distal yönde mine-sement sınırına paralel olacak şekilde su soğutması altında elmas separe kullanılarak aşındırılıp dentin yüzeyi açığa çıkarıldı. Dentin yüzeyleri 600 gridlik silikon karbit zımparayla su altında 1 dakika boyunca zımparalandı. Bloklar her bir restoratif materyal için 16 adet süt dişi olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Restoratif materyaller (Fuji IX LC, Fuji II LC, Dyract XP, ACTIVA Kids Bioactive Restorative) polietilenden hazırlanmış 3 mm çapında, 4 mm yüksekliğinde silindirik kalıp kullanılarak üretici firmanın önerileri doğrultusunda yerleştirildi. Tüm örnekler 24 saat 37°C'lik etüvde distile su içerisinde bekletildikten sonra makaslama bağlanma dayanımı değerleri universal test cihazı kullanılarak ölçüldü. Kopan örneklerin kırılma tipleri (adeziv-koheziv-miks) steromikroskop altında incelendi ve görüntüleri kaydedildi. Her gruptan birer örnek SEM altında x50, x500, x1000 büyütmede incelendi ve temsili alanların görüntüleri kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (One-way-ANOVA), Post-Hoc Tukey testleri ve Ki-Kare, Post-Hoc Bonferroni testleri kullanıldı. Bulgular: Tüm gruplar arasında en yüksek ortalama makaslama bağlanma dayanımı değeri Fuji II LC grubunda, en düşük ortalama makaslama bağlanma dayanımı değeri ise Dyract XP grubunda gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to provide a comparative evaluation ot the shear bond strengths of conventional glass ionomer cement, resin modified glass ionomer cement, compomer and ACTIVA Kids bioactive restorative material. Material and Method: For the bond strength test, 64 acrylic blocks were prepared for the embedding of the primary molars and the teeth were embedded up to the enamel-cementum boundary. The occlusal surface of the teeth was abraded in the mesio-distal direction parallel to the enamel-cementum boundary, using diamond separator under water cooling, and the dentin surface was exposed. Dentin surfaces were sanded under water for 1 minute with a 600-grid silicon carbide sandpaper. The blocks were divided into 4 groups with 16 primary teeth for each restorative material. Restorative materials (Fuji IX LC, Fuji II LC, Dyract XP, ACTIVA Kids Bioactive Restorative) were placed in accordance with the manufacturer's recommendations by using a 3 mm diameter 4 mm height polyethylene cylindrical mold. All specimens were stored at 37°C for 24 h and shear bond strength was then measured by universal testing machine. Fracture types (adhesive, cohesive, mixed) obtained were determined at stereomicroscope. One sample from each group was examined to SEM at x50, x500, x1000 magnification and images of representative areas were recorded. Data were analyzed using one-way ANOVA, Post-hoc Tukey tests and Ki-Kare, Post-Hoc Bonferroni tests. Results: The highest mean shear bond strength values were observed in the Fuji II LC group for all restorative materials while the lowest mean shear bond strength values were in the Dyract XP group were observed.