Muris muvazaası
Testator collusion
- Tez No: 579158
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin konusunu, muvazaanın uygulamada en sık karşılaşılan türlerinden biri olan“muris muvazaası”oluşturmaktadır. Mirasbırakan ile lehine tasarrufta bulunulan kişinin, saklı pay sahibi olsun veya olmasın mirasçılardan mal kaçırma amacıyla yaptıkları anlaşmaya dayanan muvazaa türüne“muris muvazaası”denilmektedir. Muris muvazaası niteliği itibariyle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 19. maddesinde düzenlenen bir nispi (mevsuf-vasıflı) muvazaadır. Muris muvazaası, pozitif hukukumuzda düzenlenmemiştir. Ancak, toplum ihtiyaçları nedeniyle gerek öğretide gerekse uygulamada geniş boyutları ile ele alınmış ve bu yönde görüş ve kurallar geliştirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde muris muvazaası kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için muvazaa kavramının tanımı, unsurları, çeşitleri, hüküm ve sonuçları ile benzer kavramlarla olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, muris muvazaası kavramı, unsurları, Yargıtay kararları ışığında muris muvazaasına konu olamayacak temlikler, muris muvazaasının mirasçılar yönünden hüküm ve sonuçları, mirasbırakanı muvazaalı işlem yapmaya sevkeden nedenler, uygulamada görülen şekilleri ve muris muvazaasına dayalı tapu iptal ve tescil davası ile tenkis davası arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Son bölümde ise muris muvazaası hukuksal nedenine dayalı olarak açılacak davalarda görevli ve yetkili mahkeme, davanın tarafları, ispat usulü ve yargılamada dikkat edilmesi gereken hususlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is“testator collusion,”which is one of the most common forms of collusion.“Testator collusion”is the simulated transaction between the testator and the person disposed with a heritage, whether or not this person is a reserved person, in order to hide assets from the inheritors. Testator collusion is a kind of relative (qualified) collusion, issued in the 19. clause of the law no 6098 of the Turkish Code of Obligations. Testator collusion has not been issued in our positive law. Nevertheless, it has been greatly treated in both principle and practice for the communual needs, and many related views and rules have been advanced. This work consists of three parts. In the first part the definition, the element, the kinds, the provisions, the consequences and the relation with similar concepts of the term collusion have been examined, in order to fully understand the concept of testator collusion. In the second part of this work, the concept and elements of testator collusion, dispositons which can not be subject to testator collusion according to decisions of the Supreme Court, the provisions and consequences of the testator collusion with respect to inheritors, the reasons of which the testator is led to perform collusive transaction, the practical terms of testator collusion, and the relations between registration for title deed nullification based on testator collusion and action for reduction have been treated. In the last part, the court of competent jurisdiction in the action of testator collusion, the parties to the case, the law of evidence and the matters worthy of notice during the trial have been discussed.