Çalışanların örgütsel bağlılığının örgütsel sosyal sorumluluk üzerindeki etkisi: Afganistan doğal kaynaklar dairesi başkanlığı
The effect of employees' organizational commitment on organizational social responsibility: Afghanistan department of natural resources
- Tez No: 823398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜL GEDİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde örgütlerin başarılı olmasında çalışanların örgüte bağlılığının arttırılması önemli bir faktör olarak düşünülmektedir. Ancak bu tek başına bir örgütün başarılı olması için yeterli değildir. Örgütlerin sadece iç paydaşlarına ve müşterilere odaklı olması değil aynı zamanda tüm diğer paydaşları ve çevresine karşı duyarlı olması beklenmektedir. Örgütsel sosyal sorumluluk, bir örgütün çalışanları, müşterileri, tedarikçileri, hissedarları ve içinde faaliyet gösterdiği çevre dahil olmak üzere paydaşlarına karşı sahip olduğu etik ve ahlaki yükümlülükleri ifade eden bir kavramdır. Zira kanun ve yönetmeliklere uymanın yanı sıra toplumun ve çevrenin çıkarları doğrultusunda hareket etmek de örgütlerin sorumlulukları arasındadır. Örgütsel bağlılık ve örgütsel sosyal sorumluluk, örgütsel davranış alanında iki önemli kavram olarak kabul edilmektedir. Bu iki kavram arasındaki ilişki, her iki kavramın da birbirini etkilemesiyle karmaşık ve çok boyutludur. Bu araştırmanın amacı örgütsel bağlılık ve kurumsal sosyal sorumluluk arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini ise Afganistan Doğal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı'nın 200 idari personel oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğünü belirlemek için Morgan tablosu kullanılmıştır. İstatistiksel evrenin büyüklüğüne göre (200 kişi) örneklem büyüklüğü 132 olmuş ve son olarak araştırmacı tarafından 126 anket değerlendirmeye alınmıştır. Mevcut araştırma anketi üç bölümden oluşmaktadır, birinci bölüm cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlerle, ikinci bölüm sosyal sorumlulukla ve üçüncü bölüm örgütsel bağlılıkla ilgili sorular içermektedir. Örgütsel bağlılığı ölçmek için Ellen ve Meier' tarafından geliştirilen sosyal sorumluluk anketini ve boyutlarını tasarlamak için iç ve dış anketler kullanılmıştır. Bu anket sosyal sorumluluk boyutları ile ilgili 33, örgütsel bağlılık ile ilgili 17 soru içermektedir. Katılımcılardan her bir soru hakkında görüşlerini belirtmeleri istenmiştir. Bu anket 05.10.2021 ile 15.10.2021 tarihleri arasında Taliban rejimi öncesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre; örgütsel bağlılık yasal sorumluluk, ahlaki sorumluluk, ekonomik sorumluluk ve ulusal sorumluluk üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Today, increasing the commitment of employees to the organization is considered as an important factor in the success of organizations. However, this alone is not enough for an organization to be successful. Organizations are expected not only to be focused on their internal stakeholders and customers, but also to be sensitive to all other stakeholders and their environment. Organizational social responsibility is a concept that expresses the ethical and moral obligations an organization has towards its stakeholders, including its employees, customers, suppliers, shareholders and the environment in which it operates. Because, in addition to complying with laws and regulations, acting in line with the interests of society and the environment is among the responsibilities of organizations. Organizational commitment and organizational social responsibility are accepted as two important concepts in the field of organizational behavior. The relationship between these two concepts is complex and multidimensional as both concepts affect each other. The aim of this research is to examine the relationship between organizational commitment and corporate social responsibility. The universe of the research consists of employees. The data of the research consists of 200 administrative personnel of the Afghanistan Natural Resources Department. The Morgan chart was used to determine the sample size. According to the size of the statistical universe (200 people), the sample size was 132 and finally 126 questionnaires were evaluated by the researcher. The current research questionnaire consists of three parts, the first part contains questions about demographic variables such as gender, age, education level, the second part includes questions about social responsibility and the third part includes questions about organizational commitment. Internal and external questionnaires were used to design the social responsibility questionnaire developed by Ellen and Meier to measure organizational commitment and its dimensions. This questionnaire contains 33 questions about social responsibility dimensions and 17 questions about organizational commitment. Participants were asked to express their opinions about each question. Participants were asked to express their opinions about each question. This survey was conducted between 05.10.2021 and 15.10.2021 before the Taliban regime. According to the information obtained as a result of the research; organizational commitment has a positive and significant effect on legal responsibility, moral responsibility, economic responsibility and national responsibility.