Gelecek dairesel çarpıştırıcısı temelinde elektron-proton çarpışmalarında temas etkileşmeleri ile bileşiklik ölçeği araştırılması
Investigation of compositeness scale with contact interactions in electron-proton collisions based on the future circular collider
  1. Tez No: 768571
  2. Yazar: NUR DAİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Gelecek Dairesel Çarpıştırıcısı temelinde elektron-proton çarpışmaları için 4-fermiyon temas etkileşmelerinin varlığında bileşiklik ölçeği sınırları dışarlama, gözlem ve keşif duyarlılıklarında araştırılmıştır. Bu inceleme, Feynman diyagramlarının hesaplamasına ve çoklu-parçacık faz uzayı üzerinden integraline dayalı CalcHEP programı kullanılarak √s=31.6 TeV kütle merkezi enerjisinde gerçekleştirilmiştir. Farklı helisite yapıları (sol-sol; sol-sağ; sağ-sol; sağ-sağ) ile temas etkileşimlerinin yapıcı ve yıkıcı girişimleri esas alınarak sekiz farklı etkileşim senaryosu için fermiyon bileşiklik ölçekleri hesaplanmıştır. Son durum parçacık dağılımları üzerinde farklı kinematik kesilimler uygulanarak elde edilen sınır değerleri karşılaştırılmıştır. Hesaplanan bileşiklik ölçeği sınır değerleri ışığında Gelecek Dairesel Çarpıştırıcısı Tabanlı ep çarpışmalarının belirtilen kütle merkezi enerjisinde temas etkileşmelerinin araştırılmasında çok önemli rol oynayacağı not edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, compositeness scale limits in the presence of 4-fermion contact interactions for electron-proton collisions were investigated in exclusion, observation and discovery sensitivities on the basis of the Future Circular Collider. This investigation was carried out at √s=31.6 TeV center of mass energy using the CalcHEP program based on the calculation of Feynman diagrams and their integral over the multiparticle phase space. Fermion compositeness scales were calculated for eight different interaction scenarios based on the constructive and destructive interference of contact interactions with different helicity structures (left-left; left-right; right-left; right-right). The limit values obtained by applying different kinematic cuts on the final state particle distributions were compared. Considering the calculated scale limits, it was noted that the Future Circular Collider Based ep collisions will play a very important role in the investigation of contact interactions at the specified center of mass energy.