İlkokul öğrencilerinin açık alanda oyun oynama tutumu ile akran zorbalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between primary school students' attitudes to outdoor play and peer bullying
  1. Tez No: 768572
  2. Yazar: GÜLNUR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YURTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin açık alanda oyun oynamaya yönelik tutumları ile akran zorbalığı arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu özelliklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Adana ili Seyhan ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı düşük, orta ve yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki ilkokullarda öğrenim gören 149'u kız, 147'si erkek olmak üzere toplam 296 öğrenci katılmıştır. Öğrenciler basit tesadüfü örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırmada, öğrencilerin zorba ve kurban olma durumlarının belirlenmesi için“Akran zorbalığı Belirleme Ölçeği-Çocuk Formu”, açık alanda oyun davranışları için“Çocuklar İçin Açık Alanda Oyuna Yönelik Tutum Ölçeği”, kişisel özelliklerin belirlenmesi için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, açık alanda oyun oynama tutumları ile zorbalık yapma ve zorbalığa maruz kalma ilişkisini belirlemek üzere korelasyon analizi, değişkenlerle ilgili analizler için Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney-U testi, Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek yönlü ANOVA testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between primary school 4th grade students' outdoor playing attitudes and peer bullying and to determine whether these characteristics differ according to demographic variables. The research consisted of a total of 296 students, 149 girls and 147 boys, studying at low, medium and high socio-economic level primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Seyhan district of Adana province in the first term of the 2021-2022 academic year. Students were selected through simple random sampling. In the research,“Peer Bullying Scale-Child Form”was used to determine bully and victim status of students,“Attitude Scale towards Outdoor Play for Children”for outdoor play behaviors, and“Personal Information Form”to determine personal characteristics. In the analysis of the data, correlation analysis was used to determine the relationship between outdoor playing attitudes and bullying and exposure to bullying, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test, Independent Sample t-Test and One-way ANOVA test were used for analyzes related to variables.