A study on DIM-8 neutral triple gauge couplings via ZZ production at future hadron colliders
Gelecek hadron çarpıştırıcılarında ZZ üretimi yoluyla DIM-8 yüksüz üçlü ayar kuplajları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 770580
  2. Yazar: SAFWA HAITHAM JAMEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DENİZLİ, PROF. DR. ABDULKADİR ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Up to date, the Standard Model is in agreement with most of the available experimental data. However, SM does not allow for neutrino masses observed experimentally. Other failures of the SM include the absence of gravity in its formalism and the absence of Dark Matter candidates. All these issues indicate that there is a need for a new physics beyond SM. Güncel olarak, Standart Model mevcut deneysel verilerin çoğuyla uyumludur. Ancak SM, deneysel olarak gözlemlenen nötrino kütlelerine izin vermez. SM'nin diğer başarısızlıkları, formalizminde yerçekiminin olmaması ve Karanlık Madde adaylarının olmamasını içerir. Tüm bu hususlar, SM'nin ötesinde yeni bir fiziğe ihtiyaç olduğunu göstermektedir. SM'deki ayar simetri gruplarından biri olan 〖SU (2)〗_L ayar simetrisinin değişmeyen özelliği, ağaç seviyesinde ZZZ ve ZZγ gibi kendi kendine etkileşimleri engeller. Bu etkileşimlerin eşleşme sabitleri, yüksüz üçlü ayar kuplajları (NTGC) olarak adlandırılır. Bu bağlantılar, SM fiziğinin ötesinde birçok uzantıda mevcuttur. Sonuç olarak, SM'nin ötesindeki yeni fiziğin imzası, NTGC'nin tahmin edilen SM değerlerinden olası sapma yoluyla aranabilir. Bu tezde, Efektif Alan Teorisi Yaklaşımı ile gelecekteki çeşitli dairesel hadron çarpıştırıcı seçenekleri (HL-LHC, HE-LHC, LE-FCC ve FCC) için ppZZ işlemi aracılığıyla anormal üçlü ayar kaplinlerinin duyarlılığını araştırıyoruz. Bu çarpıştırıcılar için, HL-LHC çarpıştırıcısı durumunda, söz konusu süreçlerden türetilen tüm etkili bağlantıların sınırlarının gevşek olduğunu bulduk. Öte yandan, FCC-hh çarpıştırıcısının diğer çarpıştırıcılara kıyasla tüm etkin kuplajlarda en iyi %95 C.L limitlerini verdiğini gösteriyoruz. Ayrıca, tüm etkin kuplajlar için elde edilen limit değerleri ATLAS ve CMS iş birlikleri tarafından rapor edilen değerlerden daha iyi olduğu tez çalışmasında gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Up to date, the Standard Model is in agreement with most of the available experimental data. However, SM does not allow for neutrino masses observed experimentally. Other failures of the SM include the absence of gravity in its formalism and the absence of Dark Matter candidates. All these issues indicate that there is a need for a new physics beyond SM. The non-abelian feature of the 〖SU (2)〗_L gauge symmetry, one of the gauge symmetry groups in the SM, prevents self-interactions such as ZZZ and and ZZγ at tree-level. The coupling constants of these interactions are referred as neutral triple gauge couplings (NTGC). These couplings are present in many extensions beyond SM physics. Consequently, the signature of new physics beyond SM can be searched through the possible deviation from the predicted SM values of NTGC. In this thesis, we investigate the sensitivity of anomalous triple gauge couplings via ppZZ process for various future circular hadron colliders options (HL-LHC, HE-LHC, LE-FCC, and FCC) with Effective Field Theory Approach. For these colliders, we find that the limits on all effective couplings derived from the processes under consideration are loose in the case of HL-LHC collider. Besides, we show that the FCC-hh collider gives the best 95% C.L limits on all effective couplings compared to the other colliders. Moreover, our derived limits on all effective couplings are stringint compared to the ones reported by ATLAS and CMS collaborations as will be displayed in the thesis.