Hudûs teorisinde Tanrı-zaman ilişkisi: İmam Mâtüridî örneği
God-time relationship in Hudus theory: The example of Imam Mâturidi
- Tez No: 768583
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hudûs; Müslüman Kelâmcıların alemin sonradan yaratıldığı fikrinden yola çıkarak Allah'ın varlığını ispat etmek amacıyla oluşturdukları bir teoridir. Hudûs fikrine göre Tanrı ezeli, ebedi ve ihtiyaçsız olan tek varlıktır. Allah zamanın, mekânın ve bütün mevcudatın mutlak yaratıcısıdır. O'nun dışında kalan bütün varlıklar zamanda yaratılmışlardır. Yani başlangıçları ve sonları olan varlıklardır. Yaratılış Kuran'da belirtildiği üzere sonradan olma belli bir zaman ve mekânda gerçekleşme özelliğini taşır. Kelâmcılara göre Tanrı hem zâtî hem de zamansal anlamda evrenden önce yer alır. Bu düşünce zamansal hudûs olarak adlandırılır. İslâm filozofları ise ay-üstü alemde Tanrı'nın varlığı sadece zatıyla öncelediğini ay-altı alemde ise hem zatı ile hem de zamansal olarak öncelediğini söyleyerek zâtî hudûs fikrini savunurlar. Müslüman kelamcılar ay-üstü alemde bulunan varlıkların zamansal olarak Tanrıyla bir kabul edilmesinin alemin kadim olduğunu savunmak anlamına geldiğini söylerler. Bu düşünce tevhit ilkesiyle çeliştiği için eleştirilmiştir. Mâtüridî hudûs fikrini sistemli olarak ele alan ilk düşünürlerdendir. Kelâmın henüz felsefe ile iç içe girmediği bir dönemde yaşayan Mâtüridî söz konusu yaratılış teorisinde Allah'ın evrenle sürekli etkileşim halinde olduğunu ifade etmiştir. Tanrı evreni yaratırken belli bir zaman diliminde yaratmaya mecbur olmaksızın dilediği anda yaratmıştır. O'na göre Allah sıfatları ve fiilleriyle kadimdir, fiillerin taalluku ise hâdistir
Özet (Çeviri)
Our study has been prepared to examine the concepts of God and time in hudûs theory. We are planning to deal with the subject in the perspective of the Maturidi sect, within the framework of Imam Maturidi's hadesu'l-a'yan evidence and his views on time. There is a very large literature on the theory of hudus in Islamic theology. Therefore, it does not seem possible to examine all views in a single study, even within the framework of the concept of time. For this reason, the subject is limited to Maturidi's works and views. The study consists of three parts. First of all, existence, non-existence, time, creation in the Qur'an and Islamic thought are discussed. The second chapter is devoted to the relationship between the hudûs proof and the concepts of creation and time. Finally, the relationship between God and time in the theory of hudûs in Mâturîdî's system has been examined. I would like to thank Çukurova University Faculty of Theology Prof. Dr. İsmail ŞIK for his contributions and guidance. I would like to thank everyone who contributed to the writing process of the thesis.