İnsan kaynakları yönetiminde esnek istihdam politikalarının Y Kuşağı bağlamında incelenmesi ve bir araştırma
Examination of flexible employment policies in human resources management in the context of generations Y
  1. Tez No: 768642
  2. Yazar: SEVDA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her geçen gün artan küreselleşme karşısında örgütlerin rekabet avantajlarını sürdürebilmeleri için en önemli kaynaklardan birinin insan kaynağı olduğu tartışılmaktadır. Bir organizasyonun amacını gerçekleştirebilmesi için iyi maddi kaynaklara ve fiziki yapıya sahip olması yeterli olmayıp, maddi kaynaklarını ve fiziki yapısını etkin bir şekilde kullanabilen insan kaynağına ihtiyacı vardır. Bu nedenle kuruluşlar insan kaynağına değer vermeli ve bu kaynağı bir maliyet unsuru olarak görmemelidir. Y Kuşağının karakteristik özellikleri iş yaşamının da değişmesinin yolunu açmaktadır. Bu bağlamda insan kaynakları yönetiminde esnek istihdam politikalarının Y Kuşağı bağlamında incelenmesi amacıyla anket uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is argued that one of the most important resources for organizations to maintain their competitive advantages in the face of increasing globalization is human resources. In order for an organization to realize its purpose, it is not enough to have good material resources and physical structure, but it needs human resources who can use its financial resources and physical structure effectively. For this reason, organizations should value human resources and should not see this resource as a cost element. The characteristic features of the Y generation pave the way for a change in business life. In this context, a survey was conducted in order to examine flexible employment policies in human resources management in the context of the Y generation