Ameliyathane ekibinin dikkat düzeyleri ve etkileyen faktörler
The attention levels of operating room team and affecting factors
  1. Tez No: 768643
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE FAYDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dikkat verimli bir algılama, öğrenme, hafıza ve muhakeme için gereken çok yönlü bilişsel bir alandır. Seçici dikkat uyarıcıların içerisinden istenen uyarıcının seçilmesi diğer uyaranların ise dikkat eşiğinin altında kalacak şekilde göz ardı edilmesidir. Cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesi için sorumlu olan ekibin seçici dikkatini sürdürmesi işlemin başarısını, komplikasyon riskini, istenmeyen olayların gerçekleşmesini önlemek amacıyla önem taşımaktadır. Ülkemizde ve Dünya'da vardiyalı çalışma sisteminin yoğun bakım, dahili ve cerrahi klinik çalışanlarının dikkati üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar henüz sınırlı sayıdadır ve bu çalışmaların da Ameliyathane ekibi dışındaki sağlık çalışanları üzerinde yapıldığı görülmüştür. Yapılan bu çalışma 20 Mayıs 2021 – 15 Eylül 2021 tarihleri arasında Karaman'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin ameliyathanesinde 91 katılımcı ile gerçekleştirilmiş, çalışma koşulları, kişisel farklılıklar gibi faktörler göz önüne alınarak vardiyalı çalışmanın seçici dikkat düzeyleri üzerindeki etkileri vardiya öncesi ve sonrası olacak şekilde d2 dikkat testi uygulanarak incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı gruplarda t testi, twoway ANOVA ve Willcoxon testi kullanılmıştır. Çalışma için etik kurul, kurum ve katılımcı olurları alınmıştır. Çalışmada katılımcıların 22-59 yaş aralığında ve yaş ortalamalarının 37,68±8,58 yıl olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Attentinon is a multifaceted cognitive area required for efficient perception, learning, memory and reasoning. Selective Attentinon is an optional process that preferinging the desired stimulus from among selective attention stimuli and ignoring other stimuli below the awareness threshold. Maintaining the selective attentinon of the team that responsible from performing the surgical procedures, is important in order to increasing success of procedure, decreasing risk of complications, and prevent from undesired events. Studies on Effects of shifted duty system on the attention of intensive care, internal medicine clinics and surgical clinics staff in our country and in the world are still limited. These studies were conducted on healthcare staff else than the operating room team. This study was carried out with 91 participants in the operating room of a training and research hospital in Karaman between 20 May 2021 and 15 September 2021, and the effects of shift duty on selective attention levels were examined by applying the d2 attention test before and after the shift, considering factors such as working conditions and individual differences. In the evaluation of the data, t-test in dependent groups, two-way ANOVA and Wilcoxon test were used. Ethics committee, institution and participant consents were obtained before the study. In this study, it was determined that the participants were between the ages of 22-59 and their mean age was 37,68±8,58 years.