Detection of COVID-19 and non-COVID-19 viral pneumonia using deep learning techniques
COVID-19 ile COVID-19 olmayan viral pnömonyayı ayırmak için derin öğrenme tekniklerinin kullanılması
- Tez No: 768645
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAEL SAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Koronavirüs hastalığı (COVID-19), dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Hastalık aynı zamanda başta gelişmekte olan ülkelerde yerleşik olanlar olmak üzere birçok ülkenin ekonomik büyümesini de olumsuz etkilemiştir. Pnömoni aynı zamanda dünyadaki çocuklar ve yaşlılar arasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR), şu anda Coronavirüs hastalığı için sıklıkla kullanılan test tekniğidir. Ancak, RT-PCR zahmetli, pahalıdır ve testi yapmak için uzman tıbbi personele ihtiyaç duyar. Bu çalışmanın amacı, derin öğrenme tekniklerinin COVID 19 ve COVID-19 dışı viral pnömoniyi belirlemedeki performansını değerlendirmektir. Transfer öğrenme (TL), deneyleri yürütmek için kullanılan derin öğrenme tekniğiydi ve modeli eğitmek için kullanılan veri seti göğüs röntgeni görüntüleriydi. Yedi önceden eğitilmiş Evrişimsel Sinir Ağı (CNN) eğitildi, doğrulandı ve test edildi. X-ray görüntü veri seti 10192 Normal, 1345 viral pnömoni, 3616 COVID-19 ve 6012 Akciğer opaklığı görüntüsünden oluşuyordu. Yedi model tarafından üretilen sonuçlar umut vericiydi ve AI tabanlı hastalık teşhis araçlarının hastalıkların hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease (COVID-19) has caused millions of people around the globe to lose their lives. The disease has also adversely affected the economic growth of many countries, especially those based in the developing world. Pneumonia is also one of the leading causes of deaths among children and the elderly in the world. Reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) is currently the frequently used testing technique for Coronavirus disease. However, RT-PCR is laborious, expensive and needs specialized medical staff to conduct the test. The objective of this study is to evaluate the performance of deep learning techniques in identifying COVID 19 and non-COVID-19 viral pneumonia. Transfer learning (TL) was the deep learning technique used to conduct the experiments and chest X-ray images was the dataset used to train the model. Seven pre-trained Convolutional Neural Networks (CNNs) were trained, validated, and tested. The X-ray image dataset consisted of 10192 Normal, 1345 viral pneumonia, 3616 COVID-19, and 6012 Lung opacity images. The results produced by the seven models were promising, indicating that the AI based disease diagnostic tools can help in the fast and accurate detection of diseases.