Avrupa Birliğine uyum sürecinde Trakya'nın ekoturizminin gelişmesine yönelik bilinç algısı, tutum ve davranışları: Tekirdağ örneği
Perception, attitude and behavior of Thrace's ecoturism in the process of compliance with the European Union: The sample of Tekirdağ
  1. Tez No: 768644
  2. Yazar: BÜLENT AKARÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MELİH BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Trakya bölgesi halkının ekoturizme yönelik algı, tutum ve davranışları araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında gerekli olan veriler anket yardımıyla toplanarak SPSS 22.0 ve AMOS 26.0 programlarında analiz edilmiştir. Araştırmada ilk olarak katılımcıların demografik özelliklerine göre frekans analizi yapılmıştır. Daha sonra ekoturizm faaliyetleri algıları incelenmiştir. Son olarak katılımcıların ekoturizm algıları, ekoturizmin potansiyeline yönelik tutumları, AB sürecinde ekoturizm birimlerinin kurulması yönelik ihtiyaç algıları ve ekogirişimcilik algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ekogirişimcilik algısı ve AB sürecinde ekoturizm birimlerinin kurulmasına yönelik ihtiyaç algısı ekogirişimciliği etkilemektedir. Anahtar Kelimeler : Ekoturizm, Trakya, Ekogirişimcilik, Ekoturizm Potansiyeli
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, perceptions, attitudes and behaviors of thepeople of Thrace region towards ecotourism in theprocess of harmonization with the European Union were investigated. Quantitative research method was used in theresearch. The data required with inthescope of the research were collected by a questionnaire and analyzed in SPSS 22.0 and AMOS 26.0 programs. Firstly, frequency analysis was performed according to the demographic characteristics of theparticipants. Then, perceptions of ecotourism activities were examined. Finally, the relationship between the participants' perceptions of ecotourism, their attitudes towards the potential of ecotourism, the need perceptions for the establishment of ecotourismunits in the EU process and theperceptions of ecotourism are examined. According to the results of there search, the perception of eco-entrepreneurship and theperception of the need for the establishment of ecotourismunits in the EU process affecteco - entrepreneurship. KeyWords : Ecotourism, Thrace, Eco-entrepreneurship, Ecotourism