Perlit-su arayüzey özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of the properties of perlite-water interface
- Tez No: 76867
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Perlit, asit karakterli volkanik bir silikattır. Yumuşama sıcaklığı aralığına ısıtıldığında orjinal hacminin 4-20 katma çıkacak şekilde genleşmesi, onu diğer volkanik camlardan ayıran karakteristik özelliğidir. Perlitin bu şekilde genleşmesinin sebebi bünyesinde bulundurduğu % 2-6 oranındaki sudur. Genleşme sonrasında perlit önemli ölçüde hafiflemektedir. Bu çalışmada perlit-su arayüzey özellikleri araştırıldı. Perlit örneği Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki perlit yataklarından temin edildi. Örnek öğütülüp elendikten sonra -200+270 mesh tane boyutu aralığı alınarak, elektrokinetik davranışı incelendi. Zeta potansiyeli üzerine çeşitli elektrolitlerin ve pH'nın etkisi araştırıldı. Çalışılan pH aralığında perlitin yüzey yükünün negatif olduğu gözlendi. Bu çalışmada KC1, KN03, K2SO4, KCH3COO, K2C204, EDTA, Na2S04, CaCl2, BaCl2, A1C13, FeCl3, A12(S04)3, Fe3(S04)3, K3Fe(CN)6, K4Fe(CN)6 ve sodyum oleat tuzlan kullanıldı. Bu elektrolitlerden A1C13, FeCl3, A12(S04)3, ve Fe2(S04)3'ın perlitin zeta potansiyelinin İşaretini tersine çevirdiği, diğerlerinin de zeta potansiyelinin değerini negatif olarak artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Perlite is acidic siliceous volcanic rock. The distinguishing feature which sets perlite apart from other volcanic glasses is that when heated to its softening temperature range, it expands four to twenty times its original volume. This expansion is due to presence of two to six per cent combined water in the crude perlite rock. After this expansion process, it will have highly light weight. In this study the properties of perlite-water interface have been investigated. Perlite sample used in this study was obtained from perlite deposits in Kars-Sarıkamış. After it was ground and sieved, the sample whose particles dimension range is between 200 and 270 mesh was used and its electrokinetic behavior was surveyed. Effects of various electrolytes and pH on zeta potential were investigated. In pH range studied (pH=3-ll) it was observed that perlite has negative surface charge. In this study, the effect of KC1, KN03, K2S04, KCH3COO, K2C204, EDTA, Na2S04, CaCl2, BaCl2, A1CI3, FeCl3, A12(S04)3, Fe3(S04)3, K3Fe(CN)6, K4Fe(CN)6 and sodium oleat salts were studied. Among these electrolytes, it was observed that AICI3, FeCb, A12(S04)3, and Fe2(S04)3 were able to reverse the sign of zeta potential of perlite and that, however, the others were not and they increased the negative value of zeta potential of perlite.