Adana Organize Sanayi bölgesi atık su arıtma tesisi çıkış sularının ileri arıtma yöntemleri (fizikokimyasal yöntemler: Pıhtılaştırma-yumaklaştırma+perlit filtrasyon) kullanılarak tekstil endüstrisinde proses suyu olarak geri kazanılabilirliğinin araştırılması
It is a research of regainibilaty outflow water of Adana Industrial zone's purification establisment by using advanced purification methods(physicochemical methods: Coagulation-flocculation+perlite filtration) in the texitile industry
- Tez No: 283238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Adana Organize Sanayi Bölgesi atıksu arıtma tesisi çıkış sularının Afşin-Elbistan uçucu külü ve perlit adsorpsiyon sistemi (fiziko-kimyasal arıtma) ile tekstil sanayisinde proses suyu olarak geri kazanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma boyunca Adana OSB (AOSB)'de atıksu arıtma tesisi çıkışından değişik zamanlarda atıksu numuneleri alınmış, standart metodlara göre analizlenmiş ve atıksuların fiziko-kimyasal arıtma sonucu elde edilen çıkış suyu özellikleri tekstil endüstrisi proses suyu özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Arıtma tesisi çıkış sularının Uçucu kül + Perlit ve Perlit + Uçucu kül sistemlerinden oluşan fiziko-kimyasal arıtma verimleri incelenmiş ve Uçucu kül+Perlit sisteminden daha yüksek verim elde edilmiştir. Uçucu kül+ Perlit sistemi ile bulunan değerler; % 86 KOİ, % 98 AKM ve %98 yağ-gres, %53 sülfat, %50 fosfat, %68 nitrat, %71 nitrit, giderimi elde edilmiş olup tekstil endüstrisi için istenen proses suyu değerlerine yakın değerler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the regaining of outflow water of waste water purification system of Adana industrial zone as process water in textile industry by the coagulation system using fly ash of Afşin Elbistan as a cogulation fly ash and perlit adsorption system is investigated. Along with the search, the waste water samples from Adana OSB (AOSB) wastewater treatment system outflow were taken, analyzed according to the standard methods and obtained results of physicochemical purification compared to the textile industry process water peculiarity. Outflow of waste water treatment systems water?s chemical purification outputs which are composed of Fly ash + Perlit and Perlit + Fly ash are analyzed and highest removal rates achieved from Fly ash+ Perlit systems. Obtained results with Perlit + Fly ash system are %86 KOİ, % 98 AKM and % 98 oil-grass, % 53 sulfate, % 50 phosphate, % 68 nitrate, % 71 nitrite and it is observed that values of water are close to the rates of process water of textile industry.