Arabulucu sözleşmesinde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in the mediator agreement
  1. Tez No: 939419
  2. Yazar: YASEMİN DAYANGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Arabuluculuk, tarafların karşılıklı müzakereleriyle çözüme ulaşmalarını teşvik eden, zaman ve maliyet açısından daha avantajlı bir düzenleme sunan ve uyuşmazlıkların dostane yollarla çözülmesini amaçlayan bir yöntemdir. Arabuluculuk sürecinin hukuki çerçevesini belirleyen temel düzenlemelerden biri arabulucu sözleşmesi olup, tarafların hak ve yükümlülüklerini belirleyen, sürecin güvenilirliğini ve etkinliğini sağlayan hukuki bir belgedir. Bununla birlikte, arabuluculuk sürecinde tarafların özel ve hassas nitelikteki bilgilerinin işlendiği göz önüne alındığında kişisel verilerin korunması hususu da büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, arabulucu sözleşmesinin hukuki niteliği, taraflar arasındaki ilişkilere etkisi, sözleşmenin kurulması, ifası ve sona ermesi aşamalarında kişisel verilerin korunması boyutuyla ele alarak detaylı bir analiz sunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde arabulucu sözleşmesi genel hatları ile incelenmiştir. Bu incelemede arabulucu sözleşmesinin tanımı, tarafları, unsurları, hukuki niteliği, tarafların yükümlülükleri hakkında bilgi verilmiştir. Arabulucu sözleşmesi ile diğer sözleşme türleri ve arabuluculuk sözleşmesi arasındaki farklılıklar açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde kişisel veri kavramının tanımı, unsurları, türleri ve işleme kavramı tanımı ile kişisel verilerin işlenmesinde temel ilkeler ve yurt dışına aktarım konuları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde kişisel verilerin işlenmesinde hukuka uygunluk sebepleri, sözleşme öncesi sorumluluk ve hukuka aykırı işleme yapılması halinde sözleşmeden doğan sorumluluk sebebiyle başvuru yolları ele alınmıştır. Araştırmada ilgili mevzuat, yargı kararları ve doktrindeki bilimsel çalışmalar ışığında literatür tarama yöntemi benimsenmiştir. Konuyla ilgili yasal düzenlemeler değerlendirilmiş arabulucu sözleşmesinde kişisel verilerin işlenmesi hususunda uygulamada karşılaşılan hukuki sorunlar incelenmiştir. Araştırma sonucunda arabulucu sözleşmesinin tarafların iradelerine bağlı bir sözleşme olduğu ve arabulucunun tarafsız ve gizlilik yükümlülüklerine tabii olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca arabulucu sözleşmesinin kurulması, ifası ve sona ermesi aşamalarında kişisel verilerin özellikle hassas verilerin işlenmesi ile ilgili boşluklar ve uygulamada yeterli denetim mekanizmalarının bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediation is a method that encourages the parties to reach a solution through mutual negotiations, offers a more advantageous arrangement in terms of time and cost, and aims to resolve disputes amicably. One of the basic regulations that determine the legal framework of the mediation process is the mediator agreement, which is a legal document that determines the rights and obligations of the parties and ensures the reliability and effectiveness of the process. However, considering that private and sensitive information of the parties is processed during the mediation process, the protection of personal data is also of great importance. The main purpose of this study is to provide a detailed analysis by addressing the legal nature of the mediator agreement, its effect on the relations between the parties, the protection of personal data during the establishment, execution and termination stages of the agreement. In the first part of the study, the mediator agreement is examined in general terms. In this review, information is provided about the definition of the mediator agreement, its parties, elements, legal nature, and the obligations of the parties. The differences between the mediator agreement and other types of agreements and the mediation agreement are explained. In the second part of the study, the definition of the concept of personal data, its elements, types, the definition of the concept of processing, the basic principles in the processing of personal data and the issues of transfer abroad are discussed. In the third part of the study, the reasons for legality in the processing of personal data and the remedies due to the liability arising from the contract in case of unlawful processing are discussed. In the research, the literature review method was adopted in the light of the relevant legislation, judicial decisions and scientific studies in the doctrine. The legal regulations on the subject were evaluated and the legal problems encountered in practice regarding the processing of personal data in the mediator contract were examined. As a result of the research, it was determined that the mediator agreement is a contract that depends on the will of the parties and that the mediator is subject to impartiality and confidentiality obligations. In addition, it was determined that there were gaps in the processing of personal data, especially sensitive data, during the establishment, execution and termination stages of the mediator agreement and that there were no adequate control mechanisms in practice.