Nöral tüp defekti olan hastalarda genetik verilerin araştırılması
Investigation of genetic data in patients with neural tube defects
- Tez No: 768722
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA HANDAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Santral sinir sisteminin kompleks ve heterojen anomalilerinden biri olan nöral tüp defektleri (NTD), merkezi sinir sisteminin bozulmuş gelişimi ile karakterize, embriyoda nöral tüpün tam olarak kapanmaması sebebiyle meydana gelen anomalilerdir. Bu çalışmada, NTD tanısı almış dokuz olguda tüm ekzom dizileme (TED) verilerinin analizi ile genetik etiyolojilerinin araştırılması amaçlandı. İncelenen dokuz olguda NTD ve eşlik eden diğer patolojik fenotiplere neden olabileceği düşünülen toplam 30 varyantın fenotip korelasyonu değerlendirildi. Bu çalışma, NTD'nin multifaktöriyel doğası gereği katkılı birden fazla genin nöral tüpün oluşumundaki yolaklardan herhangi birisinde kesinti oluşturmasıyla meydana geldiği yargısını destekledi. Çalışmamız NTD'nin, ayırıcı tanısının geniş bir yelpazede değerlendirilmesi gerekliliğini ve WES gibi kapsamlı moleküler analizlerin ayırıcı tanıdaki katkısını gözler önüne sermektedir. NTD'nin etiyolojisini belirlemede WES analizinin etkinliğini değerlendirebilmek için daha büyük hasta gruplarında analizlerin ve fonksiyonel çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Neural tube defects (NTD), one of the complex and heterogeneous anomalies of the central nervous system, are anomalies that are characterized by impaired development of the central nervous system and occur due to incomplete closure of the neural tube in the embryo. In this study, it was aimed to analyze the genetic etiologies of whole exome sequencing (WES) data in nine cases diagnosed with NTD. The phenotype correlation of a total of 30 variants thought to cause NTD and other accompanying pathological phenotypes was evaluated in nine cases. This study supported the conclusion that due to the multifactorial nature of NTDs, doped genes occur when more than one gene interrupts any of the pathways in neural tube formation. Our study reveals the necessity of evaluating the differential diagnosis of NTD in a wide range and the contribution of comprehensive molecular analyzes such as WES in differential diagnosis. In order to evaluate the effectiveness of WES analysis in determining the etiology of NTD, analyzes and functional studies in larger patient groups are needed.