Genel anestezi sırasında farklı aktif ısıtma yöntemlerinin vücut sıcaklığı, titreme, termal konfor, ağrı, bulantı ve kusmaya etkisi
Effect of body temperature, tremor, heat comfort, pain, nausea and vomiting different active heating methods during general anesthesia
  1. Tez No: 768723
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN AKBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Ameliyat sırası sıcak hava üflemeli ısıtma ve ısıtılmış IV ve/veya irrigasyon sıvılarının tek başına ve birlikte uygulanmasının ameliyat sonrası vücut sıcaklığı, titreme, termal konfor, ağrı, bulantı ve kusma üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü türdeki çalışma 19.02.2021-01.07.2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin ameliyathane ve cerrahi kliniklerinde yürütüldü. Örneklemi; ameliyat sırası sıcak hava üflemeli ısıtma cihazı ile ısıtılan (n=30), ısıtılmış IV ve/veya irrigasyon sıvıları uygulanan (n=30), sıcak hava üflemeli ısıtma ile birlikte ısıtılmış IV ve/veya irrigasyon irrigasyon sıvıları verilen (n=30) ve hiçbir müdahale uygulanmayan kontrol grubu (n=30) hastalar oluşturdu. Veriler, Tanıtıcı Özellikler ve Hasta Takip Formları aracılığıyla toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis H testi ve Karma Etkili Model kullanıldı. Bulgular: Grupların yaş ortalaması 49,4+12,7 ve %84,2'si kadındı. Grupların bekleme ünitesinde ortalama vücut sıcaklığı, kalış süresi, ortam ısısı ve ameliyat süresi benzerdi (p>0,05). Ameliyat sırası vücut sıcaklığı ortalamaları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu, diğer gruplara göre kontrol grubu hastaların 30. dakikadan itibaren vücut sıcaklığının giderek azaldığı (p0,05). Sonuç ve Öneriler: Çalışma bulguları her üç ısıtma yönteminin normotermiyi sağladığını, ameliyat sonrası hastaların termal konforunu arttırdığı ve titreme düzeyini azalttığı, ancak ağrı yoğunluğu, bulantı ve kusma düzeyini etkilemediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of individual and combined application of intraoperative forced air warming and heated IV and/or irrigation fluids on postoperative body temperature, shivering, thermal comfort, pain, nausea and vomiting. Materials and Methods: A randomized controlled study was conducted between 19.02.2021 and 01.07.2021 in the operating room and surgical clinics of a university hospital. The sample of the study consisted of the patients who heated with an intraoperative forced air warming device (n=30), heated IV and/or irrigation fluids (n=30), given IV and/or irrigation irrigation fluids heated together with forced air warming (n=30), and control group with no intervention (n=30). Data were collected through Descriptive Features and Patient Tracking Forms. Descriptive statistics, Kruskal Wallis H test and Mixed Effects Model were used to evaluate the data. Results: The mean age of the groups was 49.4+12.7 years and 84.2% were women. Mean body temperature, length of stay, ambient temperature and operation time in the waiting unit of the groups were similar (p>0.05). There was a significant difference between the groups in terms of the mean intra-operative body temperature, the body temperature of the control group patients gradually decreased from the 30th minute (p 0.05). Conclusion and Recommendations: The study findings showed that all three warming methods provided normothermia, increased the thermal comfort of the patients after surgery and decreased the level of shivering, but did not affect the level of pain intensity, nausea and vomiting.