Teknolojinin ve robotik kodlamanın hayat bilgisi ve fen bilimleri derslerinde uygulanması: Bir karma desen araştırması
Application of technology and robotic coding in life and science courses: A mixed pattern research
- Tez No: 768749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ÜTKÜR GÜLLÜHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma; sınıf öğretmenleri perspektifinden Robotik Kodlama ve diğer teknoloji içerikli uygulamaların Hayat Bilgisi ve Fen Bilimleri derslerinde kullanılmasının faydalarını ve öğrencilerdeki çıktılarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Ayrıca, bu çalışma elde edilen sonuçlar doğrultusunda temel eğitimde bu uygulamaların ne şekilde yaygın hale getirilebileceğinin gerek mevcut altyapının iyileştirilmesi gerekse de öğretmenlerin eğitimi ve diğer paydaşların rollerini ele alarak irdelemeyi hedeflemiştir. Araştırma yöntemi olarak karma desen kullanılmıştır. Karma desenin nicel boyutunda sınıf öğretmenlerine uygulanan Kadıoğlu-Akbulut, Çetin-Dindar, Küçük, Acar-Şeşen tarafından 2020 yılında geliştirilen BİT-TPAB-Fen Ölçeği; nitel boyutunu ise derslerinde robotik kodlama kullanan sınıf öğretmenleri ile yapılan mülakatlar oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda sınıf öğretmenleri Fen bilimleri dersinde teknoloji ve robotik kodlama gibi araçları daha fazla kullandıklarını belirtmiştirler. Üniteler açısından değerlendirildiğinde Fen Bilimleri dersinde Dünya ve Evren, Hayat Bilgisi dersinde ise Güvenli Hayat ünitesinde teknoloji ve robotik kodlamayı kullanmaktadırlar. Sınıf öğretmenlerinden tecrübesi 5-10 yıl arasında olan; yani genç ve nispeten tecrübeli olan öğretmenler teknolojik uygulamaları daha fazla kullanmaktadır. Ayrıca teknoloji ve robotik kodlama araçlarının kullanımının hem öğrenci hem öğretmen açısından katkıları olmasının yanında bazı sınırlılıkları da olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to reveal the benefits of using Robotic Coding and other technology-containing applications in Life Sciences and Science courses from the perspective of primary school teachers and their outcomes for students. In addition, this study aimed to examine how these practices can be made widespread in basic education in line with the results obtained, both by improving the existing infrastructure and by addressing the roles of teachers and other stakeholders. Mixed pattern research design was used as the research method. The BİT-TPAB-Science Scale developed in 2020 by Kadıoğlu-Akbulut, Çetin-Dindar, Küçük, Acar-Şeşen, was applied to classroom teachers in the quantitative dimension of the mixed design. The qualitative dimension consisted of interviews with primary school teachers who use robotic coding in their lessons. SPSS package program was used in quantitative data analysis and content use was used in qualitative data analysis. In line with the findings, the classroom teachers stated that they use more tools such as technology and robotic coding in the science lesson. Considering units, classroom teachers use technology and robotic coding in the Earth and Universe in Science lesson and in the Safe Life unit in Life Sciences lesson. Primary school teachers with 5-10 years of experience; that is, young and relatively experienced teachers use technological applications more. It was also concluded that the use of technology and robotic coding tools has some limitations as well as contributing to students and teachers.