Early childhood teachers' views and self reported practices about stereotypical gender role messages in children's cartoons
Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk çizgi filmlerinde verilen toplumsal cinsiyet mesajlarına yönelik görüşleri ve öz bildirime dayalı pratikleri
- Tez No: 768750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin çocuk çizgi filmlerinde verilen toplumsal cinsiyet rolü mesajlarına ve bu mesajların çocukların toplumsal cinsiyet algısına olan etkisine ilişkin görüşlerini araştırmaktır. Buna ek olarak, öğretmenlerin bu etkilere yönelik sınıf ortamında neler yaptığını belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları Niğde ilindeki devlet okullarında eğitim veren 25 okul öncesi öğretmenidir. Araştırma nitel araştırma yöntemi kapsamında bir olgubilim çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Araştırma sonuçları göstermiştir ki okul öncesi öğretmenlerinden bir çoğuna göre çocuk çizgi filmleri kadın karakterlerin ev içi roller ile ilişkilendirilmesi, erkek karakterlerin ise daha ön plandaki rollerde gösterilmesi gibi kalıp yargısal toplumsal cinsiyet mesajları içermektedir. Ayrıca öğretmenler çizgi filmlerdeki toplumsal cinsiyet mesajlarının etkilerini çocukların serbest zamandaki davranışlarında, tüketim davranışlarında, toplumsal cinsiyet inançlarında ve akran ilişkilerinde gözlemlemektedir. Çizgi filmlerin çocukların toplumsal cinsiyet algısına olan etkilerini gözlemlemelerine rağmen, birçok öğretmen sınıf ortamında bu etkilere yönelik bir müdahalede bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate early childhood teachers' views on stereotypical gender role messages in children's cartoons and their effects on children's gender role perceptions. Another purpose of the study was to investigate the way early childhood teachers address the effects of children's cartoons on children's gender role perceptions in their classrooms. The participants of the study were 25 early childhood teachers who serve in public preschools in Niğde, Türkiye. The study was conducted in phenomenological design from qualitative research strategies. The study data was collected through semi-structured interviews. Findings of the present study indicated that according to most of the early childhood teachers, children's cartoons include stereotypical gender role messages such as association of female cartoon characters with domestic roles and attribution of prominent roles to the male cartoon characters. Also, the teachers observe the effects of the stereotypical gender roles in children's cartoons on children's behaviors in free time, consumption behaviors, beliefs about gender and peer relationships. In spite of teachers observing the impact of children's cartoons on children's gender perceptions, most teachers do not address the impact of children's cartoons on children's gender perceptions in the classroom.