Din öğretiminde ters yüz sınıf modelinin uygulanması (Kur'ân-ı Kerim dersi örneği)
Application of the flipped classroom model in religious teaching (Sample of the Quran lesson)
  1. Tez No: 768760
  2. Yazar: HİCRAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED MUHDİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kur'an-ı Kerim dersinde Ters Yüz Sınıf Modelinin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemek ve modelin uygulama süreci ile ilgili veli görüşleri ile öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Batman ilinde bulunan bir proje okulu olan TP Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde 5. sınıfta öğrenim gören 59 ortaokul öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırmada bağımsız değişken; Ters Yüz Sınıf Modeli, bağımlı değişkenler ise; akademik başarı, öğrenci görüşleri ve veli görüşleridir. Rastgele seçilen sınıflardan deney grubunda (30 öğrenci) Ters Yüz Sınıf Modeli ile dersler yürütülürken, kontrol grubunda (29 öğrenci) ise geleneksel model kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması 2 hafta pilot uygulama 7 hafta asıl uygulama olmak üzere toplam 9 hafta sürmüştür. Çalışmada ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulamanın sonunda deney grubundaki öğrenciler ile uygulama sürecine yönelik iki ayrı odak grup görüşmesi yapılmıştır. Veliler ile uygulama süreci ile ilgili bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde nitel ve nicel veri toplama yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 25.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için bağımlı ve bağımsız grup t-testi ile ANCOVA kullanılmıştır. Ters Yüz Sınıf Modelinin uygulanması ile ilgili velilerin ve öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşleri alınarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen nicel verilere göre; Ters Yüz Sınıf Modeli ile öğrenim gören öğrencilerin akademik başarısı, geleneksel modele göre öğrenim gören öğrencilere göre anlamlı düzeyde artmıştır. Nitel veriler için yapılan içerik analizi sonucunda öğrencilerin ve velilerin genel olarak Ters Yüz Sınıf Modeli uygulamasına yönelik olumlu görüş belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to scan the impact of Flipped Classroom Model on the academic success of the students and to determine the opinions of the parents and students towards the implementation process of the model. The research was implemented during 2021-2022 educational year with 59 students of the 5th grade in a secondary school called Fatıma Zehra Anatolian Imam Hatip High School (only for girls). The independent variable in the research was Flipped Classroom, while the dependent variables were the academic success and opinions of parents/students. In the experimental group, 30 students that were randomly chosen were exposed to Flipped Classroom lessons, while control group that consisted of 29 students was educated in traditional classes. The implementation of the research lasted for 9 weeks, 2 weeks for pilot scheme and 7 weeks for the actual implementation. In the study, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was used. Two focus group meetings were conducted about the process of implementation with students in the experimental group at the end of the research. Individual interviews were arranged with the parents upon the implementation process. Qualitative and quantitative data collection methods were used in coexistence. Qualitative data were analyzed via SPSS 25.0 package. Dependent and independent group t-test and ANCOVA were used for statistical analysis of the data. Content analysis was conducted by taking the opinions of parents and students about the application of the Flipped Classroom Model. According to quantitative data acquired at the end of the research, the academic success of the students who were educated with Flipped Classroom Model increased significantly compared to the students educated with traditional model. As a result of the content analysis for quantitative data, it was seen that the students and parents generally expressed positive impressions about the application of the Flipped Classroom Model.