Çin Halk Cumhuriyeti–Cibuti Cumhuriyeti ilişkileri
Relations between the People's Republic of China and the Republic of Djibouti
- Tez No: 768761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti'nin Cibuti Cumhuriyeti'yle ilişkilerinin tarihi, bu devletin bölgeyi keşfedip tanıdığı döneme kadar gitse de ikili ilişkilerin başlangıcı 1979 yılında diplomatik ilişkilerin kurulmasına dayanmaktadır. Başlangıçta ikili ilişkiler, diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla başlasa da daha sonraları bu ilişkilerin gelişimi hızlanmıştır. Bu bağlamda tezin çalışılmasındaki amaç, Çin Halk Cumhuriyeti'yle Cibuti Cumhuriyeti arasındaki siyasi, ekonomik, askerî, eğitim ve sağlık alanlarındaki ilişkilerinin incelenmesi ve bu ilişkilerdeki seviyenin belirlenmesidir. Bu çerçevede 1979 yılında Çin Halk Cumhuriyeti ile Cibuti Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından itibaren bugüne kadar yaşanan gelişmelerin incelenmesi ve ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin Cibuti Cumhuriyeti'ndeki etkisinden dolayı bu devletin Çin Halk Cumhuriyeti için öneminin belirlenmesi bu tezin kapsamını oluşturmuştur. Özellikle son yirmi yılda ikili ilişkilerin gelişimi hızlanarak iş birliğine yönelmiş ve daha sonraları da stratejik ortaklık seviyesine çıkmıştır. Bu bağlamda ikili ilişkilerin gelişiminden yapılan çıkarım, bu iki devlet arasında oluşan iş birliği ve stratejik ortaklıktır.
Özet (Çeviri)
Even though the history of the relations of the People's Republic of China with the Republic of Djibouti goes back to the period when this state discovered and recognized the region, the beginning of bilateral relations dates back to the establishment of diplomatic relations in 1979. Initially, bilateral relations started with the establishment of diplomatic relations, but later on, the development of these relations accelerated. In this context, the primary purpose of the thesis is to examine the relationship between the People's Republic of China and the Republic of Djibouti in the fields of political, economic, military, education, and health, and to determine the level of these relations. In this context, the scope of this thesis is to examine the developments since the establishment of diplomatic relations between the People's Republic of China and the Republic of Djibouti in 1979, and also to determine the importance of this state for the People's Republic of China due to the influence of the People's Republic of China in the Republic of Djibouti. Especially in the last twenty years, the development of bilateral relations has accelerated and turned towards cooperation, and later on, it has reached the level of strategic partnership. In this context, the inference made from the development of bilateral relations is the cooperation and strategic partnership between these two states.