Çin Halk Cumhuriyeti'nde turizmin gelişmesi ve geleceğe yönelik hedefler
Developing of China tourism and future plans
- Tez No: 146796
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma, giriş ve sonuç bölümlerinin dışında 3 ayrı temel bölümden oluşmaktadır. Bütün konulan ele alırken, imkanlarım ölçüsünde basit, anlaşılır ve özlü olma prensibine riayet etmeye çalıştım. Tezin giriş bölümünde Çin'in ve Uygur Özerk Bölgesinin coğrafyası, nüfusu ve Çin'de yaşayan milletlerin bölgelere göre dağılımından söz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Çin ekonomisi, turizmi, turizminin gelişimi ve turizm politikaları hakkında bilgi verilmiştir. Çin'in Dünya Ticaret Örgütüne üyeliğinin Çin'deki üç büyük pazarına etkisi, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunlarının Çin ekonomisine katkıları, Çin'in önemli turistik merkezleri ve turizm zenginliklerinin bölgelere göre dağılımı da bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde Uygur Özerk Bölgesinin ekonomisi ve turizmi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; Çin turizminin gelecekteki gelişme hedefleri mercek altına alınmış; bunun içerisinde Çin'in turistik bölgelerinin sayısının çoğaltılması, Çin'in verdiği turizm hizmetleri ve turizm bağlantıları, Çin turizminin geleceğine yönelik tahminler gibi konular ayrı alt başlıklar altında irdelenmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
It' is based on three main parts exclusive studies, introduction and result parts. I tried to respect to be basic, be comprehensible and be substantial while I was studiying all the subjects. At the introduction part of the study it's been told about geography of China and the Autonomous Region ofUighurs, and the population and the disseminated parts of the nations in China. At the first part the knowledge's given about China's economy, tourism, growth of the tourism and the politics of the tourism. It's been researched the membership of China's World Trade Organisation and and it's affects to the three big market in China, the affects of the 2008 Pekin Olymiad Games to the China economy, China's most touristic centres and the resolution of these places in China. At the second part it's been researched Uighur Autonomous Region's economy and tourism. At the third part; the future target of China's tourism had been researched; in this case it's been written under subtitles growing the number of China's touristic regions, China's touristic service and touristic connections, and conjecture of the tourism of China in the future. IV