Çin Halk Cumhuriyeti'nin Orta Asya'ya yönelik politikası
The Policy of China for Central Asia
  1. Tez No: 120565
  2. Yazar: KAYRAT TOYKENOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET YİNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
107 ÖZET Bu çalışmada, SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlıklarını kazanan Orta Asya devletlerine yönelik Çin Halk Cumhuriyeti'nin izlediği politika ele alınmıştır. Konuya ilişkin gerekli araştırma ve değerlendirmelerin yapılmasından sonra, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Çin'in Orta Asya'ya yönelik politikası yayılmacı bir karakter taşımaktadır. Avrasya kıtasında lider bir devlet olmak isteyen Çin, Orta Asya devletlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra tarihi bir fırsat yakalamıştır. Artan nüfusu ve hızla gelişmekte olan ekonomisi için gerekli olan doğal kaynakları Orta Asya bölgesinde görmektedir. Bundan dolayı Avrasya coğrafyasına etkin stratejiler geliştirerek uygulamaya koymuştur. Bunların başında ekonomik ilişkiler, petrol ve doğal gaz yataklarına yatırım, kara ve demir yollarının yapımı gibi bir çok alanda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Planlı ve uzun vade de gerçekleşmesi öngörülen bir politikası da yayılmacılıktır. Türk halklarının kadim vatanı olan Sibirya ve Orta Asya'ya Çin tarafından planlı ve aşamalı olarak insan yerleştirilmeye başlanmıştır. Orta Asya ve Sibirya bölgesinin Türk uygarlığının beşiği olduğunu hatırlarsak Çin'in uygulamaya koyduğu politikasının ne kadar ciddi olduğunu anlamak pek zor olmayacaktır. Tarih sayfalarına baktığımız zaman Çin tarafından Türk halklarına yönelik tarihin çeşitli dönemlerinde çeşitli oyunlar oynandığını görmek mümkündür. Fakat Türk Kağanlarının bu oyunlara karşı geliştirdiği stratejiler çoğu zaman başarılı olmuştur. Çin'in günümüzde izlediği politikaya karşı koymada, Orta Asya Türk Devletlerinin ortak gayretleri neticesinde bertaraf edilecekleri, hatta lehlerine çevirebilecekleri de gayet açıktır.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY At this work, we take a short glance at the Republic of China which apply the political appoach against Central Asian Turkish Countries. We have came to the contusion in the light of the below given consequences. The main core of Chines political character is widen their interest aimed at Central Asia. China has a potential desire to be a leader at the Eurasia and since those Central Asian countries independence proclaimed China has found historical opportunity. Chinese rapidly increased populatian and economical situation are the best to suit to the natural sources of the Central Asian area. Therefore, they applied their strategy and proceeded for this particular region. These are mainly, economical relationship, oil and natural gas sources investment, highway and railway construction have made an important progress. One of their long but well organized political approach is spread out their above indicated movement. China populate Turkish nations mother land such as Siberia and Central Asia. We should bear in mind that those area are the main Turkish civilization mother land. Thus, we can understand their hidden politics with more easiness. Although, historical evidence are shown us that China have had various games against Turkish nations Turkish Khans have proved their skilful strategy aganist those tricks. It can be said that it is very clear to see Central Asian Turkish States will perform most suitable approach against Chines invasion.