Integriertes sprach- und fachlernen in der deutschlehrerausbildung im fach linguistik. Eine aktionsforschung zu einem textlinguistisch-orientierten didaktisierungsmodell
Almanca öğretmenliğinde dilbilim dersinde içerek temelli yaklaşım. Metindilbilim odaklı bir eylem araştırması
  1. Tez No: 768765
  2. Yazar: JALE AYLİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği programında yapılan hedef odaklı gözlemler, öğrencilerin dil becerilerinin ders içeriğini anlama (uzmanlık metinleri, yönergeler gibi) ve bu dersin gereksinimleri ile başa çıkma noktasında yeterli olmadığını göstermektedir. Bu, özellikle öğrencilerin ilgili alanın Almanca olan eğitim dili unsurlarıyla karşı karşıya kaldıkları alan ve meslek odaklı derslerde fark edilmektedir. Bu sorunla beraber, öğrencilerin ders içeriğini verimli bir şekilde ele alabilmeleri için metin becerilerinin nasıl geliştirilebileceği sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, metin-dilbilim odaklı olarak tasarlanmış, dil ve içeriğin bütünleştiği didaktik bir modelin, öğrencilerin metin yeterliklerinin gelişimine yenilikçi bir yaklaşım getirerek katkıda bulunabileceği varsayılmaktadır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Trakya Üniversitesi (Edirne) Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği programının üçüncü döneminde Dilbilim I dersinde, bu modelin uygulandığı bir eylem araştırması yapılmıştır. Dersler Makro- ve Mikro düzeyde Scaffolding yöntemi kullanılarak planlanmış ve uygulanmıştır. Eylem araştırmasının sonuçları, metin-dilbilim odaklı olan Dilbilim I dersinde içerik temelli dil çalışmalarının öğrencilerin metin yeterliliklerinin gelişimine olumlu katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The target-related observations in the German teacher training course at Trakya University show that the language skills of the students are not sufficient to cope with the technical requirements of the course content (specialist texts, tasks, indicators). This is particularly noticeable in the subject and job-oriented subjects, where students are confronted with the educational language elements of the respective subject. Due to this problem, the question arises as to how the educational language skills and text competence of the students can be promoted so that students can deal with the course content receptively and productively. In this context, it is assumed that a didactic model of subject-integrated language work, which is designed in a text-linguistic-oriented way, can contribute as an innovative concept to the development of the text competence of students. In the academic year 2021-2022, in the third semester of the German teacher training course at the Faculty of Education of Trakya University (Edirne), action research will be carried out in the subject-oriented subject Linguistics I, in which this conception will be carried out using the method of scaffolding at macro and micro level is planned and implemented. The results of the action research suggest that subject-integrated language work in the subject Linguistics I, which is text-linguistic-oriented, can make a positive contribution to the development of students' text competence.