Varlık fonu etkinlik tartışmaları: Türkiye üzerine bir inceleme
Wealth fund activity discussions: A review on Turkey
- Tez No: 768764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIKA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde, Türkiye Varlık Fonu kanun tasarısının kabulüyle resmi olarak kurulmuş ve ulusal varlık fonu konusu ekonomik anlamda yaşantımıza girmiştir. 6 Şubat 2017 tarihinde kanun hükmünde kararname ile birtakım büyük ölçekli kamu kuruluşları ve hazine arazileri bu fona aktarılmıştır. Bu büyük kapsamlı değişimler geniş çaplı ses getirmiş ve kamuoyu tarafından“varlık fonu nedir?”sorusu sorulmuştur. Bu çalışmada, Türkiye Varlık Fonu'nun etkinliği, portföyünde yer alan kurumların fona devredilmeden önce ve devredildikten sonraki yıllara ait finansal tabloları incelenerek araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda hem Türkiye Varlık Fonu'na aktarılan kurumların büyük bir kısmı hem de çatı olarak Türkiye Varlık Fonu'nun finansal olarak etkin olmadığı hatta devredilen bazı kurumların devredilmeden önceki durumlarından daha geriye düştükleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey Wealth Fund Management Joint Stock Company was officially established by the Turkish Grand National Assembly on August 26, 2016 with the approval of the Turkish Wealth Fund draft law, and the subject of national wealth fund entered our lives in economic terms. On February 6, 2017, a number of large-scale public institutions and treasury lands were transferred to this fund by decree. These large-scale changes had a wide impact and were asked by the public,“What is a wealth fund?”question has been asked. In this study, the effectiveness of the Turkey Wealth Fund was investigated by examining the financial statements of the institutions in its portfolio before and after the transfer to the fund. As a result of this study, it has been concluded that both the majority of the institutions transferred to the Turkey Wealth Fund and the Turkey Wealth Fund, as a roof, are not financially efficient, and that some transferred institutions are more backward than they were before transferred.