Yüksek yargı organlarının kararları ışığında idari yargıda adil yargılanma hakkı
  1. Tez No: 768768
  2. Yazar: EREN CAN BENAKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN KARAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Çalışmamız, başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi olmak üzere yüksek yargı organlarının adil yargılanma hakkı kapsamında idari yargı sistemimize yönelik verdiği kararların etkilerinin neler olduğuna ilişkindir. Çalışmamız da hedeflediğimiz amaç, adil yargılanma hakkı kapsamında verilen kararlar sonucunda idari yargı sisteminde meydana gelen değişimlerin neler olduğunu belirledikten sonra adil yargılanma hakkının tüm unsurları ile birlikte daha iyi tesisi için neler yapılabileceğini ifade edebilmektir. Bu kapsamda çalışma başlığımızda yüksek yargı organları kararları ibaresi vurgulanmış ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararlarından yararlanılmıştır. Ayrıca doktrinde yer alan görüşler ve çalışmamızla ilgili mevzuatta yer alan düzenlemeler yeri geldikçe çalışmamıza eklenmiştir. Çalışmamız sonucunda, adil yargılanma hakkı kapsamında verilen kararların idari yargı sistemimizde değişim sonucunu doğuran etkisi ortaya konulmuş olup ayrıca değişime yönelik olarak yapılabilecek tavsiyeler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study is about the effects of the decisions made by the high judicial bodies, especially the European Court of Human Rights, on our administrative justice system within the scope of the right to a fair trial. Our aim in our study is to express what can be done for a better establishment of the right to a fair trial, together with all its elements, after determining what changes have occurred in the administrative justice system as a result of the decisions made within the scope of the right to a fair trial. In this context, the phrase“decisions of high judicial bodies”has been emphasized in our study title and the decisions of the European Court of Human Rights, the Constitutional Court, the Council of State and the Supreme Military Administrative Court have been used. In addition, the views in the doctrine and the regulations in the legislation related to our work have been added to our work when necessary. As a result of our study, the effect of the decisions made within the scope of the right to a fair trial, which leads to change in our administrative justice system, has been revealed, and also the recommendations that can be made for change are given.