C6 Glioma hücre hattında tosilizumab'in glutamat eksitotoksisitesi üzerine etkisi
The effect of tocilizumab against glutamate-induced excitotoxicity in C6 Glioma cell line
  1. Tez No: 876767
  2. Yazar: RÜMEYSA KILIÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEVKİ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç; İnterlökin-6 (IL-6) reseptör inhibisyonunun glutamat ile oluşturulan eksitotoksisitite sonucu oluşturulan hasarın etkisini göstermek ve IL-6 reseptör antagonisti Tosilimuzab'ın glutamat ile eksitotoksisite ile oluşturulan üzerine etkisini nöroinflamasyon sistem üzerine etkilerini gösterip aralarındaki ilişkiyi aydınlatmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada C6 sıçan glioma hücre hattı kullanıldı. Glutamat ile oluşturulan eksitotoksisite üzerine IL-6 reseptör antagonisti tosilizumab'ın etkisini değerlendirmek için hücreler dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna tedavi uygulanmadı, glutamat grubuna glutamat 10 mM, tosilizumab grubuna farklı konsantrasyonlar da (3, 6, 12, 25 ve 50 μM) tosilizumab ve tosilizumab+glutamat grubuna hücrelere farklı konsantrasyonlarda (3, 6, 12, 25 ve 50 μM) tosilizumab uygulandı 1 saat sonra 10 mM glutamat eklendi. Tüm gruplar toplamda 24 saat inkübe edildi. Sonrasında hücre canlılığı için XTT testi kullanıldı, total oksidan seviyeleri (TOS), total antioksidan seviyeleri (TAS), indiklenmiş oksit sentaz (iNOS) ve nitrik oksit (NO) seviyeleri ticari kitler ile ölçüldü. Apoptotik süreç için TUNEL florasan boyama yapıldı. Hücrelerde tosilizumab'ın glutamat toksisitesi sonrası ROS üretimi üzerine etkilerini değerlendirmek için immünfloresan ve IL-6 reseptör seviyeleri floresan boyama yöntemi ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aim to show the effect of Interleukin-6 (IL-6) enzyme inhibition on the damage caused by Glutamate-induced excitotoxicity, and to show the effect of the IL-6 inhibitor Tosilimuzab on the damage caused by Glutamate-induced excitotoxicity, on the neuroinflammation system and to elucidate the relationship between them. Materials and Methods: C6 rat glioma cell line was used in the study. To evaluate the effect of the IL-6 inhibitor Tosilizumab on cell death after glutamate-induced excitotoxicity, the cells were divided into four groups. Treatment wasn't applied to the control group, Glutamate 10 mM was administered to the Glutamate group, Tocilizumab was administered to the cells at different concentrations ( 3, 6, 12, 25 and 50 μM) to the Tocilizumab group, and Tocilizumab was administered to the cells at different concentrations, ( 3, 6, 12, 25 and 50 μM) to the Tocilizumab+Glutamate group. After 1 hour, 10 mM Glutamate was added. All groups were incubated for 24 hours in total. Afterwards, XTT test was used for cell viability, total oxidant levels (TOS), total antioxidant levels (TAS), induced oxide synthase (iNOS) and nitric oxide (NO) levels were measured with commercial kits. TUNEL test was applied for the apoptotic process. Effects of Tocilizumab on ROS production after glutamate toxicity in cellsTo evaluate the results, immunofluorescence and IL-6 levels were evaluated by fluorescent staining method. One-way analysis of variance (ANOVA) was used in statistical analysis of the data.