Yabancı dil öğretmenlerinin acil uzaktan eğitim deneyimlerinin incelenmesi: Bir durum analizi
Examining the emergency distance education experiences of foreign language teachers: A case analysis
- Tez No: 768825
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Covid-19 salgını hayatın birçok alanında etkisini göstermesiyle beraber eğitim faaliyetlerini de etkilemiştir. Dünya ülkeleri eğitim faaliyetlerini acil uzaktan öğretim yoluyla sürdürmeye çalışırken Türkiye de bu ülkelerden biri olmuştur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin acil uzaktan öğretim deneyimlerini incelemektir. Araştırma deseni olarak kesitsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Kartopu örnekleme yöntemiyle Türkiye'nin farklı illerinde çalışan 256 İngilizce öğretmeni örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu; Schmidt, Baran, Thompson, Mishra, Koehler ve Shin (2009) tarafından geliştirilen“Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi Ölçeği”nin yanı sıra Ballard ve Seibold (2006) tarafından oluşturulan Dilekçi ve Limon (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan“Aşırı İletişim Yükü”ölçeği kullanılmıştır. Form ve ölçeklerden elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Veri analizinde, Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis testleri işe koşulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, İngilizce öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi düzeyleri; çalıştıkları kurum türüne, kıdem yıllarına, çalıştıkları sınıf düzeylerine ve mezuniyet derecelerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin algıladıkları iletişim yükleri düzeylerinin, kıdem yıllarına ve mezuniyet derecelerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüşken; çalıştıkları okul türüne ve çalıştıkları kademelere göre anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic has affected education activities as well as shown its effect in many areas of life. While the world's countries are trying to continue their education activities through emergency distance education, Turkey has become one of these countries. This study aims to examine the emergency distance education experiences of foreign language teachers in Turkey. The Cross-sectional research method was applied in this research. With the snowball sampling method, 256 English teachers working in different provinces of Turkey were determined as the sample group. In addition to a personal information form developed by the researcher in the study;“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale”developed by Schmidt, Baran, Thompson, Mishra, Koehler, and Shin (2009), the“Excessive Communication Load”scale developed by Ballard and Seibold (2006), adapted into Turkish by Dilekçi and Limon (2020), were used. The data obtained from the forms and scales were analyzed statistically. In data analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were employed. According to the findings of the study, while the level of Technological Pedagogical Content Knowledge of foreign language teachers didn't differ according to the type of institution they worked in, levels they worked, their seniority, and graduation degrees. While it was seen that the level of communication load perceived by the teachers did not differ significantly according to their years of seniority and graduation degrees; a significant difference was determined according to the type of school they work in and the levels they work in.