Küresel astronomide zaman hesabı ve örnek bilgisayar uygulaması
Time calculate in spherical astronomy and sample computer application
  1. Tez No: 76883
  2. Yazar: ALİ ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Berrak bir gecede gökyüzüne bakıldığı zaman, merkezinde gözlemcinin bulunduğu büyük bir kürede, yıldızların bir fon üzerine serpiştirildikten izlenimi edinilir. Bütün yıldızlar, gözlem yerine eşit uzaklıktaymış gibi hissedilir. Küresel astronomide evren, merkezi yerin merkezi ve yarıçapı sonsuz olan bir küreye benzetilir ve bu küreye gökküre denir. Dünya üzerindeki bütün noktalar da dahil olmak üzere, evrendeki tüm cisimler gökküre üzerine iz düşürülür. Küresel astronomi uzaklık kavramı ile ilgilenmez; gök cisimlerinin aralarındaki açısal ilişkileri ile ilgilenir. Problemlerin çözümünde, küre üzerinde oluşturulan küresel üçgen esas alınır. Küresel üçgenin çözümü ile uğraşan bilim dalı küresel trigonometridir. Evrende çok sayıda gök cismi vardır. Ancak bunların arasındaki dünya ve güneş bizim için çok önemlidir. Dünyanın biri kendi etrafında (günlük hareket) diğeri güneş etrafında (yıllık hareket) olmak üzere iki gerçek hareketi vardır. Gökkürenin tanımı gereği evrenin merkezi dünya kabul edildiği için dünya sabit, güneş ve diğer gök cisimleri dünya etrafında hareketli kabul edilir. Gök cisimlerinin gerçek olmayan bu hareketlerine görünen hareket denir. Güneşin görünen yıllık hareketine ait koordinat değerleri, ikinci ekvatoral koordinat sistemi (a,S) ile belirlenir. Bu değerler her gün Grenewich saati ile 0h için hesaplanır ve aylık tablolar halinde her yıl almanak biçiminde yayınlanır. Ekvatoral, ufuk ve coğrafi koordinatlar astronomik üçgeni meydana getirir. Güneşin görünen günlük hareketine ait koordinatlar, bu üçgenin çözümü ile hesaplanır. Küresel astronomide zaman hesabı bu çözümün bir parçasıdır. Zaman hesabıyla ilgili en geniş uygulamalardan biri namaz vakitlerinin hesaplanmasıdır. Küresel astronomide zaman hesabı için örnek bilgisayar uygulaması yapılmıştır. Bunun için küresel astronomi ve zaman hesabı konusunda görsel ve sayısal bilgiler üreterek uygulamaya yönelik bir program geliştirilmesi hedeflenmiştir:. Aylık ve günlük tablolar halinde güneş ve namaz vakitleri almanağı oluşturulmaktadır. « Bir gökküre haritası üzerinde dünya, güneş ve küresel astronomik koordinat sistemi elemanları gösterilmektedir.. Dünya üzerinde yaklaşık 1S00 kentin coğrafî koordinatları yüklenmiş bulunmaktadır. Türkiye'ye ait yerler, ilçe bazında girilmiştir. İstendiğinde bu kent listesine ekleme yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the sky is looked in a clear night, on a big globe which there is an observer at its center, it is had impression that stars are sprinkled on a background. It is felt as if all the stars have had the same distance to the observation place. In spherical astronomy, the universe is likened to a globe center of which is the earth's center and that has an endless radios. This globe is called skyglobe. Including all the points on the earth, all the objects are projected on the skyglobe. Spherical astronomy is not interested in concept of distance; but it is interested in angular relation among the celestial bodies. The spherical triangle, which has been formed on the- globe, is based on the solution of the problems. Science branch which strives for the solution of spherical triangle is spherical trigonometry. There are a lot of celestial bodies in the universe. But among these celectial bodies the earth and the sun are very important for us. The earth has got two real motions. One of mem is to revolve around itself (daily motion), the other one is to revolve around the sun (yearly motion). Because of the definition of skyglobe it is accepted that &e earth is the center of the universe so that the earth is constant and also accepted that the sun and the other celestial bodies revolve around the world. These celestial bodies* motions that are not real are called apparent motion. The coordinate values that belongs to the apparent yearly motion of the sun are determined with the second equatorial coordinate system (o,S). These values are calculated for & 00T with Greenwich time every day and are published as monthly tables as almanac every year. Equatorial, hormonal and geographical coordinates constitute astronomical triangle. The coordinates mat belong to the sun's apparent dairy motion are calculated with solution of this triangle. Time calculation in spherical astronomy is part of this solution. One of the broadest applications that are connected with time calculation is prayer (salat) times calculation. Sample computer application has been made for time calculation in spherical astronomy. It has been targeted to be developed a program that includes applications producing visual and numeric information about spherical astronomy and time calculation for this: 9 The almanac of the sun and prayer times has been formed like daily and menthfy tables. a The world, the sun and the components of spherical astronomical coordinate systems are shown on a skyglobe map.. Geographical coordinates of nearly 1500 cities have been load on the world. Places that belong to Turkey have been entered at the level of administrative district. When wanted this cities list can be added.